Gjimnazi “Zef Lush Marku” të quhet “Faruk Zeqiri”?!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2023

Vdekja e papritur e drejtorit të gjimnazit “Zef Lush Marku”, Faruk Zeqiri ka shokuar gjithë opinionin në vendin tonë. Figura e tij në Shkup, ka qenë shumë e çmuar, mbi gjitha për kontributin që ai ka dhënë për ngritjen e cilësisë së arsimit dhe kualitetit të procesit edukativo arsimor.

“Zef Lush Marku” nuk do të ishte në këtë nivel pa mundin dhe përkushtimin e drejtorit tani më të ndjerë Faruk Zeqiri.

Mjafton të shihet mijëra reagimet nëpër rrjetet sociale për vdekjen e tij dhe të kuptohet se kush ishte në të vërtet ai. Ditëve të fundit në rrjetet sociale është nisur një iniciativë për ndërrimin e emrit të shkollës “Zef Lush Marku” në Faruk Zeqiri. Edhe kjo iniciativë është mirëpritur shumë, ndërsa edhe ne vlerësojmë se është një gjë shumë e duhur.

Për të qenë i përjetshëm kontributi i tij, të paktën ajo që mund të bëhet, është të ndërrohet emri i shkollës dhe gjimnazi të quhet “Faruk Zeqiri”./Almakos

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

INFO

NA NDIQ