Gostivari pas 80 viteve rikthen traditën e çeljes së iftarit me krismën e topit

INA
INA

12/03/2024

Në Balindoll të Gostivarit është rikthyer tradita e vjetër e çeljes së iftarit me krismën e topit, kjo falë iniciativës së banorëve të fshatit.

Në iftarin e parë për këtë muajt të agjërimit në botën Islame, në fshatin Balindoll u shtruar iftar kolektiv dhe u realizua me shumë origjinalitet krisma e topit, një simbol i botës Islame për lajmërimin e thirrjes së ezanit të akshamit, respektivisht ardhje së iftarit.

“Në iftarin e parë të Ramazanit në fshatin Balindoll u rikthye tradita e çeljes së iftarit me krismën e topit, si dhe u shtrua iftar publik për banorët dhe të ftuarit. Falënderojmë organizatorët në krye me z. Mitat Fidani, imamët H. Sead ef. Fetai dhe Mr. Muhamed ef. Selimi, koordinatorin e SHMI Medreseja ISA BEU – Gostivar, Prof. Afrim ef. Alija, hoxhallarët: H. Ibrahim ef. Abduraimi, Ensar ef. Memedi, Mevlan ef. Kamberi, Bujamin ef. Bajrami”, u shpreh muftiu i Gostivarit, Sabauhudin Zendeli, i cili pati fjalë përshëndetëse duke treguar mbi vlerat e Ramazanit dhe formën e tillë të iftarit.

Në këtë iftar prezent ishin kryetari i komunës Arben Taravari, kryetari i BDI – Gostivar Valdet Xhaferi, ish kampioni botërorë në mundje z. Shaban Tërstena, si dhe shumë personalitete të tjera. /Flaka Media

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sermet sulejmani

Në kafenenë time më nuk do të flitet për politikë

shkolle klase

Për një vit u mbyllën 14 shkolla në Maqedoninë e Veriut

titanik

Zgjidhet dilema e famshme e skenës ikonike të filmit Titanik?

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

enver tivari

Zbulohet urdhri i Enver Hoxhës për masakrën e Tivarit: “T’i zhdukim ose t’i shpërngulim” shqiptarët

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

cerdhe

Mbi 500 edukatore punojnë me status të pazgjidhur

INFO

NA NDIQ