Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

Picture of INA
INA

15/04/2024

“As rajoni dhe as bota nuk mund të durojnë një luftë tjetër,” tha Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres në fjalimin që hapi takimin e jashtëzakonshëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara , duke iu referuar sulmit të paprecedentë iranian në territorin izraelit .

“Lindja e Mesme është në buzë të një humnerë. Popujt e rajonit përballen me një rrezik real të një lufte katastrofike gjithëpërfshirëse. Është koha për ta neutralizuar atë dhe për të de-përshkallëzuar. Është koha për të treguar përmbajtje maksimale”, këmbënguli Antonio Guterres.

Ai bëri thirrje për të ndalur çdo veprim që mund të çojnë drejt një luftë që do të ndikonte në të gjithë rajonin.

“Është jetike që ne të shmangim çdo veprim që mund të çojë në konflikte të mëdha ushtarake në fronte të shumta në Lindjen e Mesme,” tha ai.

Reagimi vjen pasi sipas ushtrisë izraelite, Irani nisi një tufë prej “300 dronësh vdekjeprurës. Izraeli ka qenë një armik i betuar që nga revolucioni islamik i Republikës Islamike të vitit 1979, i cili nuk e ka fshehur dëshirën e tij për të eliminuar shtetin hebre. Megjithatë, deri më tani, Teherani nuk e kishte sulmuar kurrë Izraelin drejtpërdrejt dhe të dy vendet po luftonin njëri-tjetrin përmes palëve të treta, ndërmjetësuesve, si Hezbollahu libanez.

Sulmi iranian, i quajtur “Premtimi i nderuar”, ishte hakmarrje për bombardimin e 1 prillit në konsullatën iraniane në kryeqytetin sirian që vrau të paktën 16 persona, duke përfshirë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare. Irani ka fajësuar Izraelin për sulmin, të cilin as e ka konfirmuar dhe as mohuar.

Bombardimi erdhi më shumë se gjashtë muaj pasi shpërtheu një përplasje në Rripin e Gazës midis Izraelit dhe grupit islamik palestinez të mbështetur nga Irani, Hamas. Kjo luftë ngriti edhe më shumë termometrin e tensioneve mes dy vendeve.

Antonio Guterres ka bërë thirrje edhe një herë për një “armëpushim të menjëhershëm” në Rripin e Gazës dhe lirimin e të gjithë pengjeve të marra nga Hamasi kur krahu i tij ushtarak filloi një bastisje të paprecedentë kundër sektorëve jugorë të territorit izraelit më 7 tetor.

TË FUNDIT
4 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
5 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
5 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
5 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
8 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
22 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
2 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
14 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
1 ditë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
12 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
1 ditë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

LEXO MË SHUMË

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

zgjedhjet-maqedoni

Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

INFO

NA NDIQ