Protesta masive në Hungari, 100 mijë qytetarë dolën në shesh kundër Orban (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

08/04/2024

Në Hungari është zhvilluar protesta më e madhe kundër qeverisë në vitet e fundit. sipas mediave, 100 mijë qytetarë kanë dalë në shesh për të kërkuar largimin e kryeministrit Viktro Orban.

Opozita hungareze ka nisur një valë protestash kundër qeverisë së Viktor Orban. Të shtunën rreth 100 qytetarë ju përgjigjën thirrjes për të protestuar kundër korrupsionit qeveritar dhe abuzimeve me pushtetin.

Sipas mediave, kjo protestë ishte një nga dy më të mëdhatë që janë mbajtur vitet e fundit në vend.

Kreu i opozitës, Péter Magyar, dikur një aleat i Viktor Orban, kërkon zgjedhje të reja dhe largimin e qeverisë aktuale. Orban është në pushtet që prej vitit 2010 dhe vendi ka njohur përkeqësime në çështjet e pavarësisë së pushteteve dhe të drejtave të komuniteteve të margjinalizuara.

Kreu i opozitës akuzon median dhe prokurorinë e vendit për mungesë të pavarësisë.

Magyar gjithashtu kritikoi ashpër partitë tradicionale të opozitës për dështimin për të zhvilluar një betejë të ashpër kundër partisë në pushtet gjatë 14 viteve të fundit.

TË FUNDIT
3 minuta
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
1 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
2 orë
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
3 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
4 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sigurohen detaje nga masat hetimore kundër Naqe Georgiev dhe Ixhet Memetit
7 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
24 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
7 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
14 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
4 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
2 ditë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
14 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
3 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

LEXO MË SHUMË

kasami tubim

Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

INFO

NA NDIQ