Instagram po rikthen dizajnin e vjetër

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Jeni i mërzitur që Instagrami e zhvendosi ikonën e postimit të ri në këndin e sipërm djathtas të faqes kryesore? Ju nuk jeni unik.

Instagram tani ka njoftuar se seksioni i blerjeve do të hiqet gradualisht në shkurt, me butonin e ri të publikimit që kthehet në pozicionin e tij të vjetër, duke e shtyrë ikonën Reels anash.

Drejtori i Përgjithshëm i platformës, Adam Mosseri, shtoi në një video në profilin e tij se blerjet do të vazhdojnë të ekzistojnë në burime, reklama, si dhe në postimet e Reels dhe Story, por se nuk do të ketë më seksionin e vet që shërben për të rekomanduar të synuar. produkte të bazuara në interesat e përdoruesve.

Instagram filloi testimin e dizajnit të ri në shtator dhe Mosseri e karakterizoi ridizajnimin si një përpjekje për të “thjeshtuar” shërbimin dhe për t’u fokusuar në lidhjen e njerëzve me “gjërat që duan”.

Megjithatë, ndryshimi duket se është pjesë e një strategjie më të madhe. Në shtator, The Information pretendoi se kishte parë një memo të brendshme që tregonte se Instagram do të hiqte shumë veçori të lidhura me blerjet. Në vend të kësaj, faqja do të fokusohet në përpjekjet komerciale që janë “më drejtpërdrejt të lidhura” me të ardhurat nga reklamat. Me fjalë të tjera, pazari me forcë dështoi.

Sigurisht që është edhe çështja e konkurrencës. Burimi i pafund i frymëzimit i Instagramit, TikTok, ka ende butonin e ri të postimit në mes të pjesës së poshtme të ekranit. Pozicioni nuk është garanci për sukses, por kjo platformë ka vazhduar të lulëzojë pavarësisht se shumë nga karakteristikat e saj origjinale u vodhën dhe tetorin e kaluar, sipas analizave të Data.ai, ajo kishte 1.64 miliardë përdorues aktivë. Gjithsesi, na vjen mirë që Instagrami kujtoi se është kryesisht një rrjet social.

TË FUNDIT
3 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
5 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?
5 ditë
TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale
6 ditë
Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

iphone dyqan

​iPhone 16 Pro pritet të sjellë katër veçori të reja të kamerës

Apple-1

Apple në bisedim me OpenAl që të integrojë ChatGPT-në në iPhone

INFO

NA NDIQ