iPhone i Apple do të mund të “flasë” me zërin e përdoruesit

Picture of INA
INA

18/05/2023

Apple ka prezantuar një sërë veçorish të reja të dizajnuara për qasje njohëse, vizuale, dëgjimore dhe celulare, duke përfshirë veçorinë Personal Voice për njerëzit që mund të humbasin aftësinë për të folur.

Personal Voice i lejon përdoruesit të “krijojnë një zë të sintetizuar që tingëllon si i tyri” dhe ta ruajnë atë në mënyrë që të mund të flasin me miqtë ose anëtarët e familjes edhe pasi të humbasin përfundimisht aftësinë për të folur.

Sipas Apple, përdoruesit mund të krijojnë një zë personal duke lexuar me zë të lartë një grup kërkesash teksti për një total prej 15 minutash në një iPhone ose iPad. Meqenëse funksioni është i integruar me Live Speech, përdoruesit mund të shkruajnë atë që duan të thonë, pas së cilës Personal Voice do t’ia “lexojë/t’i flasë” kujtdo që duan. Apple thotë se funksioni përdor “mësimin e makinerive në pajisje për të mbajtur informacionin e përdoruesit privat dhe të sigurt”.
close
volume_off

Apple po prezanton gjithashtu versione të modernizuara të aplikacioneve të saj kryesore si pjesë e një veçorie të quajtur Assistive Access, e krijuar për të mbështetur përdoruesit me aftësi të kufizuara njohëse. Funksioni është krijuar për të “sjell aplikacionet dhe përvojat më afër veçorive të tyre thelbësore për të lehtësuar ngarkesën njohëse”. Këto përfshijnë një version të kombinuar të aplikacioneve Phone dhe FaceTime, si dhe versione të modifikuara të aplikacioneve Messages, Camera, Photos dhe Music që përmbajnë butona me kontrast të lartë, etiketa të mëdha teksti dhe mjete shtesë qasje.

Puna në një “modalitet të personalizuar të qasshmërinë” u vu re në fund të vitit të kaluar në versionin beta të iOS 16.2 dhe Apple thotë se veçoritë do të shpërndahen te përdoruesit “më vonë këtë vit”, duke treguar iOS 17.

Përveç kësaj, ekziston një modalitet i ri zbulimi në zmadhues, i cili ndihmon përdoruesit e verbër ose me shikim të dëmtuar, i cili është krijuar për të ndihmuar përdoruesit të ndërveprojnë me objekte fizike me etiketa të shumta teksti. Një përdorues mund ta drejtojë kamerën e pajisjes së tij në një etiketë të tillë si kontrollet e furrës me mikrovalë, dhe iPhone dhe iPad do t’i “lexojnë ato me zë” ndërsa përdoruesi rrëshqet mbi çdo numër ose cilësim në pajisje.

Apple njoftoi gjithashtu një sërë veçorish të tjera që vijnë në Mac, duke përfshirë një mënyrë për njerëzit e shurdhër dhe me vështirësi në dëgjim për të çiftuar aparatet e dëgjimit Made for iPhone me Mac. Kompania ofron gjithashtu një mënyrë më të lehtë për të rregulluar madhësinë e tekstit në aplikacionet Finder, Messages, Mail, Calendar dhe Notes në Mac.

Përdoruesit mund të ndalojnë gjithashtu GIF-të në Safari dhe Messages, të rregullojnë shpejtësinë me të cilën Siri “flet” me ta dhe të përdorin kontrollin zanor për sugjerime fonetike kur modifikojnë tekstin.

E gjithë kjo bazohet në veçoritë ekzistuese të qasshmërisë së Apple për Mac dhe iPhone, të cilat përfshijnë Titrat e drejtpërdrejta, lexuesin e ekranit VoiceOver, Zbulimin e dyerve dhe më shumë.

TË FUNDIT
5 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
21 orë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
6 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

ME TE LEXUARA

21 orë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
5 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

INFO

NA NDIQ