iPhone i parë origjinal pritet të shitet për mbi 50,000 dollarë në ankand

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Një iPhone origjinal, ende në paketimin e tij, pritet të shitet për më shumë se 50,000 dollarë në ankand.

iPhone, i lëshuar në vitin 2007, përmban një ekran 3.5 inç dhe një kamerë 2 megapixel. Nëse arrin vlerësimin e tij, do të shitet për më shumë se 80 herë më shumë se çmimi origjinal prej 599 dollarësh.

Celulari u hodh në ankand nga pronarja e saj amerikane Karen Green, e cila e mori si dhuratë nga miqtë.

Për shkak se telefoni nuk funksiononte në ofruesin e rrjetit që përdorte ajo, Green thjesht e la atë në një raft, të papërdorur.

Ajo kuptoi se ishte ulur në një minierë të mundshme ari kur pa se një iPhone origjinal, i pahapur ishte shitur për 10,000 dollarë.

Green thotë se të ardhurat e ankandit do të përdoren për të ndihmuar me kostot e drejtimit të studios së saj të tatuazheve kozmetike në Neë Jersey.

Ankandi, i drejtuar nga LCG Auctions, filloi mbrëmë dhe mbyllet më 19 shkurt.

Green tha: “Mendova me vete: ‘O Zot, mendoj se e kam origjinalin. E thirra djalin tim dhe i thashë: ‘Shko merr telefonin dhe sigurohu që të mos hapet”.

Tetorin e kaluar, një iPhone i gjeneratës së parë doli në ankand për gati 40,000 dollarë, shkruan DailyMail.

Ajo shtoi: “Nëse do të mund ta mbaja telefonin edhe për 10 vjet të tjera, ndoshta do ta bëja. Arsyeja e vetme pse po shes atë telefon është sepse më duhet ta mbështes këtë biznes”.

Ofertimi do të fillojë me 2,500 dollarë, por telefoni vlerësohet të arrijë në 50,000 dollarë ose më shumë, bazuar në çmimin e shitjes në ankandin e tetorit dhe mbulimin e tij të gjerë mediatik.

TË FUNDIT
15 orë
Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave
16 orë
Tesla e lë pas objektivin e madh
16 orë
Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë
2 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
3 ditë
Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

ME TE LEXUARA

16 orë
Tesla e lë pas objektivin e madh
15 orë
Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave
16 orë
Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë

LEXO MË SHUMË

Netflix

Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Tesla e lë pas objektivin e madh

youtube-804x380

Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

molla-e-kuqe-avioni-aeroplani-turk

Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

nasa2

Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit

rrjete sociale instagram facebook tik tok

BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

INFO

NA NDIQ