Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

Picture of ina-online
ina-online

14/04/2024

Irani thotë se sulmi i tij ndaj Izraelit është një përgjigje ndaj sulmit të Izraelit ndaj konsullatës iraniane në Damask dhe tha se “çështja mund të konsiderohet e përfunduar”.

Misioni i Përhershëm i Iranit në Kombet e Bashkuara në Nju Jork tha se sulmi herët të së dielës ishte një përgjigje ndaj “agresionit izraelit kundër objekteve tona diplomatike në Damask”.

Izraeli në fillim të këtij muaji goditi një ndërtesë iraniane në kryeqytetin sirian Damask. Një zëdhënës ushtarak kishte thënë se Izraeli besonte se ndërtesa iraniane e goditur në sulm ishte një “ndërtesë ushtarake”.

Misioni iranian tha se çështja “u konsiderua e përfunduar”.

“Sidoqoftë, nëse regjimi izraelit bën një gabim tjetër, përgjigjja e Iranit do të jetë dukshëm më e ashpër. Është një konflikt midis Iranit dhe regjimit mashtrues izraelit, nga i cili SHBA DUHET TË QËNDROJË LARG!”, ka shkruar Misioni i Përhershëm i Iranit në deklaratën në X.

TË FUNDIT
3 orë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli
4 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut
4 orë
Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve
4 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
5 orë
Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

ME TE LEXUARA

20 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
4 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
11 orë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
3 orë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli
1 ditë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
10 orë
Deputetët e sapozgjedhur sot ulen në kolltuqet e Kuvendit, deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën
1 ditë
Nesër seanca konstituive e Kuvendit
10 orë
Gashi kryeparlamentar, Kasami kthehet në Tetovë, Taravari dhe Mexhiti ministra

LEXO MË SHUMË

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

vmro vlen

Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

bdi ali ahmeti kuvend

Pas 16 viteve, BDI ulet në vendet e rezervuara për opozitën në Kuvend

gjermani-kufi

Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Kurti

Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë

INFO

NA NDIQ