Kë do ta përkrahë ZNAM në raundin e dytë, flet Maksi

Picture of ina-online
ina-online

30/04/2024

I pyetur nëse do t’i bëjë thirrje qytetarëve që të votojnë për kandidatin presidencial të VMRO-DPMNE-së apo LSDM-së, kryetari i partisë ZNAM dhe kandidat për president, Maksim Dimitrievski thotë se është e drejtë kushtetuese e çdo votuesi që të zgjedhë për kë do të votojë.

“ E kam thënë edhe gjatë fushatës si kandidat presidencial, se as kandidatët dhe as partitë nuk i kanë në votuesit në xhepat e tyre. Është e drejtë ligjore dhe kushtetuese e çdo votuesi që në mënyrë legjitime të vendosë në një zgjedhje të fshehtë demokratike se kë të votojë. Në lidhje me votimin, tashmë kam thënë se çdo votues në Maqedoni mund të votojë sipas meje, sipas bindjes së tij, siç është shkruar në Kushtetutë dhe në ligj”, tha Dimitrievski.

I pyetur se cilin nga dy kandidatët e preferon personalisht, kryetari i ZNAM thotë se qëndrimin e tij e ka deklaruar publikisht në korrik të vitit 2022 kur u ka kërkuar falje qytetarëve për mbështetjen që i kishte dhënë Stevo Pendarovskit kur u zgjodh president në mandatin e parë.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
2 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
3 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
4 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
8 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

1 ditë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
1 ditë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
2 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
1 ditë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
12 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
2 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ