Kina i “hakmerret” SHBA-së, ia dëbon “Micronin”

INA
INA

25 Maj, 2023

Kina ka dëbuar prodhuesin amerikan të çipeve Micron nga shitja e produkteve të saj te kompanitë kineze të cilat punojnë në projekte kyçe infrastrukturore për shkak të pretendimit të sigurisë kombëtare, shkruan Reuters.

Zhvillimi vjen pothuajse dy muaj pasi autoriteti i sigurisë kibernetike kineze nisi një hetim në fund të muajit mars për të analizuar rreziqet potenciale të sigurisë.

Kina thotë se produktet e prodhuar nga Micron Technology janë kërcënim për sigurinë kombëtare. Është lëvizja e parë madhore kundër një prodhuesi amerikan çipash ndërsa tensionet mes Pekinit dhe Uashingtonit po rriten.

SHBA-ja dhe Kina janë përfshirë në një luftë ekonomike dhe teknologjike. Amerika mori disa masa kundër industrisë së çipeve të Pekinit dhe investoi miliarda dollarë për të mbështetur sektorin e çipeve në vend.

Aksionet e Micronit ranë me 5.3 për qind menjëherë pas lajmit. Konsumatorët e Micronit në Kinë janë kryesisht prodhues smartfonësh dhe kompjuterësh personalë.

Kina është një treg kryesor për Micronin e cila gjeneroi 10 për qind të të ardhurave të kompanisë. Më 2022, Micron raportoi 30.7 miliardë dollarë të ardhura ku 3.3 miliardë erdhën nga Kina.

SHBA-ja më herët pati vendosur që ta ndalojë platformën TikTok, e cila ka bazën në Kinë, për zyrtarët e vendit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Pas Binance, paditet edhe Coinbase

microsof

Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë, akuzohet se shkeli privatësinë e fëmijëve

bateri

Karikoni telefonin tuaj nëpër lokale? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më

Apple-1

Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

kufjet-wireless-te-apple-jane-te-pariparueshme_5c9e57f3ee72f

Apple prezanton kufjet e gjeneratës së re, kushtojnë 3499 Dollarë

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Pse grupet e WhatsApp-it i bëjnë keq shëndetit tonë

telefon

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

chat-gpt

A po nxitohemi me inteligjencën artificiale?

samsung

Samsung Galaxy Unpacked Fold 5 dhe Flip 5 do të prezantohet në Korenë e Jugu

INFO

NA NDIQ