Kongresi Amerikan voton pro ndalimit të TikTok në SHBA

Picture of ina-online
ina-online

21/04/2024

Kongresi Amerikan- Dhoma e Përfaqësuesve miratoi sot (e shtunë) legjislacionin që do të ndalojë zyrtarisht TikTok në Shtetet e Bashkuara.

Sipas ligjit të miratuar, TikTok do të ndalohet të përdoret në SHBA nëse pronari me bazë në Kinë i platformës së njohur të mediave sociale, ByteDance Ltd, nuk i shet aksionet e tij brenda një viti.

Ligji u miratua me 360 vota pro dhe 58 kundër dhe tani kalon për miratim final në Senatin amerikan, raporton noa.al duke cituar AP.

Kompania reagoi duke deklaruar se ligji do të shkojë në gjykatë sepse po kërkohet t’i privohet 170 milionë përdoruesve të aplikacionit në SHBA duke u shkelur të drejtat e tyre të Amendamentit të Parë.

Nisma ligjore erdhi pasi autoritetet në SHBA dhe sidomos zyrtarët e inteligjencës, janë të shqetësuar se autoritetet kineze mund të detyrojnë ByteDance të dorëzojë të dhënat e përdoruesve amerikanë ose ta drejtojë kompaninë të rrisë përmbajtjen e TikTok në favor të interesave të saj.

TikTok ka mohuar pohimet se mund të përdoret si një mjet i qeverisë kineze dhe ka thënë se nuk i ka ndarë të dhënat e përdoruesve të SHBA me autoritetet kineze.

Në vitin 2020, gjykatat federale bllokuan një urdhër ekzekutiv të lëshuar nga Presidenti i atëhershëm, Donald Trump për të ndaluar TikTok. Bllokimi erdhi pasi kompania paditi z.Trump me arsyetimin se urdhri shkelte të drejtat e lirisë së fjalës dhe të procesit të rregullt ligjor.

TË FUNDIT
2 ditë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
2 ditë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
2 ditë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
2 ditë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
3 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

INFO

NA NDIQ