Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

Picture of ina-online
ina-online

19/04/2024

Pak ditë para zgjedhje presidenciale në Maqedoninë e Veriut diaspora shqiptare në Berlin, ka dhënë fjalën për përkrahjen e koalicionit VLEN, për ndryshimin që pritet të ndodhë.

Këtë zotim e kanë dhënë të pranishmit në tubimin madhështor në të cilin mori pjesë kreu i alternativës, Afrim Gashi bashkë me liderët e koalicionit vlenë dhe kandidatin për President, Arben Taravari, njoftoi VLEN.

“Jam i nderuar, sepse sonte nuk jam këtu vetëm si Afrim, apo vetëm si lider i Alternativës, por si pjesë përbërëse e një koalicioni gjithëshqiptar në Maqedoninë e Veriut, Koalicionit VLEN, përpjekjes më serioze politike shqiptare për ndryshim në Maqedoninë e Veriut”, ka thënë Gashi para të pranishmëve.

Ai ka bërë të ditur se partitë politike shqiptare janë bërë bashk në koalicionin e ndryshimit, sepse bashkimi VLEN.
“Ne jemi nisë për ndryshim, sepse populli ynë ka nevojë për barazi pa diskrimin, shtetformim e jo margjinalizim, zhvillim ekonomik për të krijuar mirëqenie e jo bixhoz, llotari e fajdexhi”.

Gashi duke falënderuar diasporën për kontributin e vazhdueshëm është zotuar se do të formoj Këshillin Kombëtar të Diasporës Shqiptare me përfaqësues nga të gjitha subjektet politike shqiptare nga të gjitha trojet.

“Ky këshill do ta evidentojë potencialin ekonomik të mërgatës shqiptare dhe do ta lidhë atë me vendlindjen në formën e investimeve e të pjesëmarrjes politike”, ka thënë Gashi.

Sipas tij, shqiptarët nuk do të jenë më vetëm përqindje simbolike në institucionet publike. Prandaj do ta kenë fuqinë për të bërë edhe ndryshimet e nevojshme ligjore që i hapin rrugë krijimit të kushteve më të mira për investimet e diasporës.

TË FUNDIT
18 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
21 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
27 minuta
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
41 minuta
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nesër seanca konstituive e Kuvendit
8 orë
ISHP: Ulje e rasteve të kollës së keqe në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
5 orë
ZNAM përkrah Gashin për kryeparlamentar
1 ditë
Vritet blogeri dhe këngëtari i njohur në Shkup!
21 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
2 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

policia-714x420

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

IMG_2505

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen tetove

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

IMG_2501

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

IMG_2495

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

IMG_2494

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

mexhiti shaqiri

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

INFO

NA NDIQ