Krijuesit e YouTube Shorts mund të fitojnë para duke filluar nga sot

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Nga sot, përdoruesit që krijojnë përmbajtje për YouTube Shorts kanë mundësi të fitojnë para.

YouTube u ka premtuar krijuesve 45 për qind të të ardhurave nga shikimet dhe kjo nismë financiare mund ta bëjë YouTube Shorts rivalin më të madh të TikTok-ut mega-popullor.

Në TikTok, edhe krijuesit më të mëdhenj dihet se fitojnë shumë pak përmes programit të ndarjes së të ardhurave nga reklamat. Në këtë mënyrë, YouTube Shorts përpiqet të tërheqë edhe përdorues më të rinj.

closevolume_off
Platforma ka parë rritje të vazhdueshme dhe ka regjistruar 1.5 miliard shikues në muaj, ndërsa TikTok pati një rritje fantastike në vitin 2022.

Tani YouTube u ofron krijuesve mundësinë për të fituar para nga përmbajtja e tyre përmes Programit të Partnerëve në YouTube, që do të thotë se platforma do të ndajë një pjesë të të ardhurave që ata gjenerojnë nga Shorts.

Kërkesa për fitimin e parave është që kanali i krijuesit ose i reklamuesit të ketë të paktën 1000 abonentë ose 4000 orë shikimi në 12 muajt e fundit ose 10 milionë shikime publike të Shorts në 90 ditët e fundit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ