Kumanovarët të shqetësuar për praninë e një sekti fetar hebrenjësh, MPB qetëson

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2022

Një grup të komunitetit fetar hebraik po qëndron në Kumanovë, dhe se prania e tyre po përbën shqetësim për ta. Ata janë vendosur në një shtëpi në lagjen “Zelen Rid” në periferi të qytetit, por banorët e kësaj lagje kanë reaguar dhe kërkojnë largimin e tyre.

Këta shtetas të huaj janë me një pamje ndryshe, të veshur me veshje të posaçme në kokë, ndërsa ata janë parë duke lëvizur edhe me fëmijë të tyre, përcjell INA.

Ministria e Brendshme ka qetësuar opinionin duke njoftuar se grupi i personave të vërejtur në Kumanovë në fakt janë pjesëtarë të komunitetit fetar hebre, të cilët respektojnë ligjin dhe kanë vendbanim të ligjshëm në vend.

“Në grup janë shtetas amerikanë, kanadezë, belgë dhe të Amerikës së Jugut, të cilët kanë dokumente apo dokumente të ligjshme udhëtimi dhe kanë qëndrim të aprovuar në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Në ditët në vazhdim ky grup pritet të largohet”, kanë theksuar nga MPB.

SPB Kumanovë njofton qytetarët e Kumanovës se grupi i përmendur nuk paraqet ndonjë rrezik dhe apelon për tolerancë dhe solidaritet ndaj tyre.

Njoftimi i policisë së Kumanovës vjen pasi në rrjetet sociale u shfaqën një ortek reagimesh të qytetarëve të mërzitur për shkak të sjelljes së pazakontë të anëtarëve të grupit.

Është një sekt radikal fundamentalist hebre i quajtur Lev Tahor, i formuar në fund të viteve 1980 në Izrael. Grupi është përfshirë në polemika dhe është në lëvizje, duke e detyruar atë të largohet nga disa vende, nga Izraeli në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Meksikë, ku themeluesi i tij, Shlomo Helbrans, u mbyt në një lumë duke kryer një spastrim.

Një nga arsyet pse grupi po lëviz vazhdimisht është se ata shpesh akuzohen për keqtrajtim të fëmijëve dhe grave mbështetëse, dmth grupit i atribuohet një sërë rrëmbimesh të fëmijëve, veçanërisht vajzave, dhe martesës së tyre të detyruar me ndjekës shumë më të vjetër të sekti.

Autoritetet amerikane kanë ngritur disa padi kundër anëtarëve të sektit dhe vitin e kaluar ata u dënuan për përpjekje për të rrëmbyer liderin e sektit Nahman Helbran, djalin e themeluesit Shlomo Helbrans dhe një burrë tjetër. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
5 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

8 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski
17 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
10 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës
8 orë
ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë
17 orë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike
10 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
8 orë
Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”
17 orë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

INFO

NA NDIQ