Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Picture of INA
INA

17/04/2024

Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar lirim të menjëhershëm të qytetarëve kosovarë që janë ndaluar e që po mbahen të bllokuar nëpër kufijtë me Serbinë.

I pyetur nga RTK për veprimet e autoriteteve serbe nëpër kufij, kryeministri Kurti deklaroi që kjo situatë ishte e paralajmëruar nga Serbia, derisa thotë se kjo po bëhet edhe pas suksesit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të KiE-së.

“Të dielën ka pasur një deklarim publik nga presidenti i Serbisë, ku është paralajmëruar se do të ketë kësi lloj  arrestimesh e ndalimesh për shqiptarët në vendkalimet kufitare. Ai ka thënë publikisht kur e ka vizituar njësitin e specializuar Kobra të ushtrisë së Serbisë se aty ku kanë kontroll efektiv do të ketë sulme mbi ata që Serbia i konsideron të padëshirueshëm. E këtu e ka fjalën për shqiptarët e Kosovës, për shqiptarët që janë në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc dhe jo vetëm, por gjithashtu edhe për serbët të cilët janë të integruar në institucionet e sistemit tonë. Ndërkaq, pas kalimit me sukses me 82 përqind të votave në Asamblenë Parlamentare të KiE-së duket se është përshpejtuar dhe është rritur përmasa e Serbisë, e cila thjesht ka problem me faktin që ne si popull dhe si shtet ekzistojmë”, ka theksuar Kurti.

Këto komente kryeministri i bëri pas homazheve në Poklek në 25 vjetorin e masakrës së forcave serbe ndaj civilëve shqiptarë.

Ai tutje theksoi se autoritetet serbe jo që vetëm nuk janë penduar për atë që ka ndodhur para 25 vjetëve, por duket qartë se kanë edhe një lloj dëshire për të vazhduar krimet e dikurshme të Millosheviqit.

“Shumë prej të cilëve mbase i kanë ende në pushtet që asokohe bënin urdhërdhënie e ekzekutim, e këtu nuk e kam fjalën vetëm për presidentin e Serbisë, i cili dihet botërisht se ka qenë ministër i Informacionit. Qindra shqiptarë të ngujuar e të arrestuar nga autoritetet e Serbisë duhet të lirohen menjëherë, qoftë në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë apo kufirin e Serbisë e Kroacisë dhe duhet t’u mundësohet dhënia e ushqimeve dhe medikamenteve, meqenëse për disa prej tyre po bëhen 24 orë që mbahen kësisoj të ngujuar dhe në mesin e atyre qindrave janë me dhjetëra fëmijë, e të cilët sigurisht se vuajnë më së shumti këtë gjendje kriminale që është bërë me urdhërdhënie nga Beogradi”, ka shtuar Kurti.

Ai ka thënë se nëse dëgjohet me vëmendje se çfarë ka thënë presidenti i Serbisë kur e ka vizituar njësitin Kobra, aty do të mund të kuptohet se ajo që po ndodhë sot ka qenë e paralajmëruar.

TË FUNDIT
3 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut
3 orë
Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve
3 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
4 orë
Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re
6 orë
Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

ME TE LEXUARA

19 orë
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
3 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
1 ditë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
19 orë
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
3 orë
Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve
1 ditë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
11 orë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
2 ditë
Përleshje me armë tek rruga e ‘Plastikave’ në Shkup, ka të plagosur
3 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

vmro vlen

Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

bdi ali ahmeti kuvend

Pas 16 viteve, BDI ulet në vendet e rezervuara për opozitën në Kuvend

gjermani-kufi

Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Kurti

Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë

taravari vlen lideret

Gashi kryeparlamentar, Kasami kthehet në Tetovë, Taravari dhe Mexhiti ministra

INFO

NA NDIQ