Kush e solli Rusinë?!

ina-online
ina-online

25/03/2024

Naser Pajaziti

vazhdojmë…

A e dini se oligarku rus është bossi i kompanisë kryesore për “dyqanet e parave” dhe kreditë e shpejta në Maqedoninë e Veriut!

“Kredi të shpejta”, “Dyqane parash” mund të shohësh gjithandej nëpër qytetet e Maqedonisë së Veriut.

Në dyert e këtyre zyrave shpeshherë sheh njerëz që me fytyra të vërenjtura hyjnë e dalin, sepse tashmë janë futur në labirinthin e këtij dyqani, që të zhveshë nga gjithçka.

A e dini se janë 35 kompani të tilla që qarkullojnë miliona euro. Por ajo që dihet më pak është – kush janë bosët e vërtetë të kompanive të tilla, sa fitim kanë, sa taksa paguajnë?!

Në biznesin e kredive të shpejta në Maqedoninë e Veriut, miliarderët rusë, bullgarë dhe çekë janë lojtarët më të rëndësishëm.

Sipas një hulumtimi të Radios Evropa e Lirë, miliarderi rus me nënshtetësi italiane, Oleg Viktorovich Bojko, i cili sipas Forbes peshon të paktën 1.2 miliardë dollarë, në Maqedoni erdhi në vitin 2017. Në Regjistrin Qendror të Maqedonisë kishte hapur kompaninë për kredi të shpejta me emrin “Digital Finance International”.

Ky oligark rus 59-vjeçar që zotëron kompanive të kredive të shpejta në mbi 30 shtete, është vendosur në tre lista sanksionesh.

Ai është futur në listën e sanksioneve të Australisë, të Kanadasë dhe të Ukrainës, për shkak të “mbështetjes financiare të qeverisë ruse që pushtoi Ukrainën”, kjo sipas bazës ndërkombëtare të të dhënave Open Sanctions.

Bojko po ashtu është edhe në të ashtuquajturën “Lista e Putinit” të Departamentit të Thesarit amerikan, ku renditet i 17-ti në grupin e 96 oligarkëve që përbëjnë rrethin e ngushtë të presidentit rus Vladimir Putin, raporton media amerikane CNN.

Në Maqedoninë e Veriut, përmes “Digital Finance International” zotëron markat për kredi të shpejta të njohura si “Forca” dhe “Credi”. Përveç të huajve, me këtë biznes merren edhe djemtë dhe të afërmit e politikanëve maqedonas.

Gjatë 2022 qarkullimi i të ardhurave të tyre ka qenë afër 70 milionë euro, me fitime prej gati 16 milionë euro.

Po ku shkojnë gjithë këto para?

Nga ajo që tashmë dihet një pjesë e tyre transferohen jashtë shteti, duke kaluar nëpër transaksione misterioze. A duhet të ndërmerret gjë ndaj këtyre dyqaneve që të japin një dhe të marrin dhjetëfishin e njëzetfishin!

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

KALOSH-CELIKU

SHKUPI I MBULUAR ME FEREXHEZEZA

stevo pendarovski

Pendarovski premton Veting për politikanët, gjyqtarët dhe prokurorët

INFO

NA NDIQ