Kush në të vërtetë e pruri Rusinë tek ne, poeti Fatos Rushiti flet përmes poezisë

INA
INA

18/03/2024

shkruan: Fatos Rushiti

Këtë poezi e ripostoj për te treguar se kush në të vërtetë e pruri Rusinë në vendin tonë dhe se vërtetë rrotacioni politik është më se i domosdoshëm. Kjo pasi shqiptarët vërtetë nuk janë në pozitën e mirë që do të duhej të ishin në arsim e kulturë dhe jo vetëm. Zgjedhjet presidenciale pritet të tregojnë se kush në të vërtetë duhet të jetë President i vendit me çka dhe të trasojnë rrugën drejt ndryshimit politik në pushtet.

NË SHKUP TË GJITHË PËRGJOJNË

Orienti dhe oksidenti rrijnë ngjitas
Pas shpinës sime në Shkup
E kuqja dhe e zeza përgjojnë
Ndodhirat e mbrëmjes

Tek flas me miq gazetar duke ngrënë darkë
Përsëritemi nëpër llafe të pista politike

Ah objektivja ku mbeti ajo
A foli apo nuk foli për diktat Karl Poperi
Krejt njësoj për evropianët e Mogherinit

Në Shkup të gjithë përgjojnë
Edhe macët mbi kontejnera
Edhe qentë e palarë të rrugës
Edhe përmendoret e Filipit dhe Aleksandrit
Na përgjojnë se sa e lëvizim perin
E kënaqësisë
Sa e ngrisim zërin kundër Qeverisë

Ai më i madhi merret me bujq e pensione
Merret me socialin ai i madhi
E rrin i qetë
Kur na sheh si korruptohemi
Kaq lehtë
Ne njerëzit në nevojë

Oh objektivën e paskan fshirë lypsat
E paskan fshirë te Rrapi në Shkup

Se në Kumanovë u rrënua fillimi
Bërtiti dikush

Orienti ra
Oksidenti tha
Fallin e bëjmë ne

Në Shkup të gjithë përgjojnë

*Autori është kryetar i klubit të shkrimtarëve “Jehona e Karadakut”

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sermet sulejmani

Në kafenenë time më nuk do të flitet për politikë

shkolle klase

Për një vit u mbyllën 14 shkolla në Maqedoninë e Veriut

titanik

Zgjidhet dilema e famshme e skenës ikonike të filmit Titanik?

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

enver tivari

Zbulohet urdhri i Enver Hoxhës për masakrën e Tivarit: “T’i zhdukim ose t’i shpërngulim” shqiptarët

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

cerdhe

Mbi 500 edukatore punojnë me status të pazgjidhur

INFO

NA NDIQ