Logopedi këshillon: Mos i jepni fëmijës shumë lodra në të njëjtën kohë, ja arsyeja

INA
INA

14/03/2024

Sipas një studimi të fundit, qëndrimi i fëmijëve në telefon pengon zhvillimin e të folurit të tyre. I ftuar në studio, logopedi Erges Eskiu foli dhe në lidhje me lodrat që duhet t’i jepen fëmijëve.

Logopedi tha se psikologët sugjerojnë që fëmijës t’i jepet vetëm një lodër pasi i zhvillon imagjinatën. Ndërkohë që sipas tij dhënia e shumë lodrave në të njëjtën kohë i shpërqëndron fëmijët.

“Psikologët rekomandojnë që mos t’i japim fëmijës shumë lodra. Jepini një lodër dhe do i zhvillosh imagjinatën. Duke i dhënë shumë lodra ai shpërqëndrohet. Merr makinën, anijen ose një kukull dhe nuk ka mundësi ta zhvillojë imagjinatën. Kur ka shumë kukulla luan nga pak me të gjitha, por në momentin që ka vetëm një lodër përqëndrohet tek ajo.

Kur i jep një fëmije telefonin, të gjithë shkojnë tek youtube. Ka që shkojnë te këngët popullore, pasi ashtu mund të jenë mësuar më parë nga prindërit, ose mund të shkojnë te kënga “Baby shark”, ose në video ku ata janë familjarizuar më parë”, tha logopedi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

trupi njeriut organet

Këto janë 6 organet e trupit pa të cilat mund të jetojë njeriu

kripa kryp

Studimet e tregojnë: Marrja e lartë e kripës lidhet me kancerin e stomakut

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

INFO

NA NDIQ