Loja e vitit 2011 është loja më e shitur në histori

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Prill, 2023

Industria e videolojërave ka vendosur rekorde të reja shitjesh në dekadën e fundit, dhe një lojë në veçanti bie në sy kur bëhet fjalë për popullaritetin.

Faqja Visual Capitalist publikoi një grafikë interesante, e cila tregon listën e 10 lojërave më të shitura në histori. Mund të jetë surprizë për disa dhe jo për të tjerët, por loja më e shitur nuk kishte nevojë për buxhete miliona dollarëshe, një rrëfim të gjatë ose aktorë të famshëm zëri.


Me mbi 238 milionë kopje të shitura, Minecraft është loja më e shitur e të gjitha kohërave. Titulli popullor, me blloqet e pikselëve, u publikua në vitin 2011. Në vendin e dytë në këtë listë është Grand Theft Auto 5 me 175 milionë kopje të shitura. GTA 5 është gjithashtu videoloja më e shitur, duke fituar 800 milionë dollarë vetëm në ditën e parë.

Në vendin e tretë është një tjetër lojë e thjeshtë dhe tashmë ikonike – Tetris. Loja e suksesshme e EA Mobile ka shitur mbi 100 milionë kopje. Nintendo ka gjithsej tre tituj në këtë listë, duke përfshirë lojën më të vjetër në këtë listë – Super Mario Bros. nga viti 1985, i cili ka shitur mbi 58 milionë kopje.

Ndër lojërat më të reja, PUBG: Battlegrounds i 2017-ës dhe Red Dead Redemption 2 i 2018-ës u bënë 10 më të shiturit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

samsung

Samsung Galaxy Unpacked Fold 5 dhe Flip 5 do të prezantohet në Korenë e Jugu

telefon

Gabimet e zakonshme që na shkatërrojnë celularin gjatë verës

chat-gpt

Mbikëqyrësi japonez i privatësisë paralajmëron OpenAI – krijuesin e ChatGPT për të dhënat e përdoruesit

gsmarena_002-1024x571

Apple Reality Pro, pritet të vij me pamje dy herë 4K

Apple-1

Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh

3_Main-Apple-iPhone-battery

Shkencëtarët krijojnë një bateri celulari që mund të karikohet për 60 sekonda

amazon-firma-587x396-1

Amazoni dënohet me 25 milionë dollarë për shkelje të privatësisë së fëmijëve

Apple-1

Apple mund të prezantojë “disa” Mac në WWDC

iphone-14

Pritet të lançohet në muajin shtator, iPhone 15 ju surprizon me ndryshimet

INFO

NA NDIQ