Kovaçevski: Kthimi i VMRO-së në pushtet – fundi i perspektivës Evropiane!

Picture of INA
INA

06/05/2024

Qeveria që udhëhiqej nga LSDM-ja ka merita që Maqedonia e Veriut u bë anëtare e NATO-s, tha lideri socialdemokrat Dimitar Kovaçevski gjatë mitingut në Strumicë.

Ai potencoi se nevojitet mbështetja e qytetarëve, për përmbushjen e misionit tjetër – anëtarësimit të vendit në BE.

Kovacevski tha se LSDM-ja është e vetëdijshme për dënimin që mori nga qytetarët në rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale, duke u zotuar se, në të mirë e në të keqe, nuk do të heq dorë nga parimet socialdemokrate për barazi

“Patjetër të shkojmë përpara, nuk guxojmë të lejojmë kthim prapa, në trazira, ndasi të brendshme dhe konflikte. Rruga përpara është e qartë – e ardhmja e Maqedonisë së BE, bashkë m e demokracitë e zhvilluara perëndimore. Kthimi në pushtet i VMRO-DPMNE-së, Mickoskit dhe Siljanovskës, do të thotë kthimi i regjimit të kaluar të Gruevskit dhe fundi i perspektivës evropiane të vendit” – tha Kovaçevski.

Duke u thirrur në deklaratën e Presidentit të Këshillit Evropian, Sharl Mishel, se vendet kandidate duhet të jenë gati për anëtarësim deri në 2030, Kovaçevski bëri thirrje për mobilizim të qytetarëve më 8 maj, sic tha, që të mos humben shanset për t`iu bashkuar familjes ervopiane

Ndryshe, në radhët e para të tubimit në Strumicë, është vërejtur edhe ish-Kryeministri dhe ish-lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi.

TË FUNDIT
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
5 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
7 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
7 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

15 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi
5 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
14 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
13 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
13 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
11 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ