MASH: Shtyrja e gjysmëvjetorit të dytë nuk do të ndikojë në përfundimin e vitit shkollor

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka njoftuar për vendimin e Qeverisë së RMV-së, për shtyrjen e fillimit të gjysmëvjetorit të dytë të procesit mësimor.

Nga MASH thonë se vendimi që gjysmëvjetori i dytë të nisë më 1 shkurt, nuk do të ndikojë në fundin e vitit shkollor, dhe i njëjti do të përfundojë më 10 qershor, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë në shkollat ​​fillore dhe të mesme shtyhet për 1 shkurt të këtij viti, ka vendosur mbrëmë Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancë, me rekomandimin e Shtabit të Përgjithshëm Koordinues për Krizat dhe sipas informacioneve epidemiologjike se vendi është në kulmin e infeksionit. Sipas vendimit, mësimi me prezencë fizike në shkolla vazhdon edhe ditën e parë të shkurtit”.

“Ky vendim nuk do të ndikojë në përfundimin e vitit shkollor dhe ai do të përfundojë më 10 qershor, siç parashikohet në kalendarin për kurrikulën për arsimin fillor dhe të mesëm, me përshtatje përkatëse të kurrikulës”, thonë nga MASH.

Ata gjithashtu ju bëjnë thirrje prindërve dhe nxënësve që gjatë kohës së pushimit dimëror, të jenë maksimalisht të kujdesshëm dhe të mbrohen nga COVID-19.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ