Mbrëmja më e rëndësishme e vitit për filmin/ “Oppenheimer” filmi me më shumë nominime në Oscars, pretendenti për të thyer rekordin e “Titanic”

ina-online
ina-online

10/03/2024

Sot do të mbahet mbrëmja e rëndësishme e ndarjes së çmimeve Oscars. Ndërkohë më poshtë do të gjeni nominimet për çmimet Oscar të këtij viti, të cilat do të nderohen mbrëmjen e sotme me çmimin e rëndësishëm.

Filmat me më shumë nominime për Oscar:

Oppenheimer – 13
Gjërat e varfëra – 11
Vrasësit e Hënës së Luleve – 10
Barbie – 8
Maestro – 7
Fiksi Amerikan, Anatomia e një Rënie, Mbajtësit, Zona e Interesit – 5

Shpërndarja e çmimeve Oppenheimer duket se do të dominojë Oscars, me 13 nominime mbresëlënëse, pasi tashmë ka udhëhequr sezonin e çmimeve me disa fitore kryesore.

Tre filma aktualisht kanë rekordin për më shumë fitime Oscar, me 11 – Titanic në 1998, Lord of the Rings: The Return of the King në 2004, ose Ben Hur i viteve 1960. Megjithatë, numri i madh i nominimeve nuk do të thotë domosdoshmërisht një mori trofesh. Në vitin 1986, The Color Purple ishte në listën e 11 çmimeve Oscar dhe u largua me duar bosh, ndërsa American Hustle i 2014 ishte në 10 dhe gjithashtu u largua me zero. Njëmbëdhjetë fitore për Oppenheimer mund të jenë paksa tepër optimiste.

Nominimet

Best picture
1. American Fiction
2. Anatomy of a Fall
3. Barbie
4. The Holdovers
5. Killers of the Flower Moon
6. Maestro
7. Oppenheimer
8. Past Lives
9. Poor Things
10. The Zone of Interest

Best actor

1. Bradley Cooper – Maestro
2. Colman Domingo – Rustin
3. Paul Giamatti – The Holdovers
4. Cillian Murphy – Oppenheimer
5. Jeffrey Wright – American Fiction

Best actress

1. Annette Bening – Nyad
2. Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
3. Sandra Huller – Anatomy of a Fall
4. Carey Mulligan – Maestro
5. Emma Stone – Poor Things

Best supporting actress

1.Emily Blunt – Oppenheimer
2. Danielle Brooks – The Color Purple
3. America Ferrera – Barbie
4. Jodie Foster – Nyad
5. Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

Best supporting actor

1.Sterling K Brown – American Fiction
2.Robert De Niro – Killers of the Flower Moon
3.Robert Downey Jr – Oppenheimer
4. Ryan Gosling – Barbie
5. Mark Ruffalo – Poor Things

Best director

1. Anatomy of a Fall – Justine Triet
2. Killers of the Flower Moon – Martin Scorsese
3. Oppenheimer – Christopher Nolan
4. Poor Things – Yorgos Lanthimos
5. The Zone of Interest – Jonathan Glazer

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pasaporta

Dy muaj pritje për një pasaportë

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

IMG_1188

Serbia bllokon shtetasit e Kosovës edhe në Tabanoc

kufiri kroaci serbi

Kosova u bën thirrje qytetarëve të saj të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serbi

mihalis rokas

Diplomati grek, Rokas edhe zyrtarisht ambasador i ri evropian në Shkup

INFO

NA NDIQ