Mbreti i Jordanisë përdori llogaritë zvicerane për të grumbulluar pasuri masive

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22 Shkurt, 2022

Në vitin 2011, përderisa revoltat popullore bënin jehonë në Lindjen e Mesme, një monark në mes të gjithë kësaj mori disa vendime bankare. Diku atë vit, ndërsa Egjipti dhe Siria fqinje u vyshken përballë protestave të rëndësishme civile, Mbreti Abdullah II i Jordanisë hapi dy llogari të reja me Credit Suisse, bankën zvicerane që i kishte shërbyer në mënyrë diskrete rajonit për dekada të tëra.

Abdullah, një nga monarkët aktualë më jetëgjatë në botë, kishte zgjedhur një bankier që ndante qasjen e tij ndaj fshehtësisë, veçanërisht rreth pasurisë së tij personale. Gjatë pesë vjetëve të ardhshme mbreti ishte pronari përfitues i të paktën gjashtë llogarive me Credit Suisse, ndërsa gruaja e tij, Mbretëresha Rania, kishte një tjetër. Sipas një sasie të madhe të dhënash të rrjedha nga banka që i emëron të dy anëtarët mbretërorë si mbajtës të llogarive, një llogari më vonë do të vlente 230 milionë franga zvicerane, shkruan “TheGuardian”, përcjell albinfo.ch.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkolla-nxenes-klasa

Nisin aplikimet për certifikimin e mësuesve shqiptarë në Diasporë

Europoli

Europol arreston 33 persona, mes tyre dhe shqiptarë – Sekuestrohen 18.5 milion euro

policia-italiane

Aksident i rëndë në Itali, 37 vjeçarja shqiptare përfundon në spital

vetura kasamit zjarri

Gazetarit shqiptarë në Zvicër i digjet vetura, por fatmirësisht shpëton

avion-zvicer

Qytetari i Kosovës dëbohet 10 vjet nga Zvicra, ja arsyeja

austri

Përleshje mes shqiptarëve dhe serbëve në Austri

vatra

Tre breza tek Vatra ! Emocion dhe krenari…, “50-vjet nga Revolta e Spaçit”

gomone-emigrant-azil-britani-angli

Qeveria britanike nis fushatën reklamuese për të penguar emigrantët shqiptarë të shkojnë në Britani

joe haliti nazar mehmeti texas teksas

SHBA/Texas: Dhoma e Përfaqësuesve Rezolutë, për shqiptarin Joe Haliti për kontributin e tij në komunitet

INFO

NA NDIQ