Mehmedi: Heqjen e “20 përqindëshit” do ta shtyjmë përpara

INA
INA

19 Maj, 2023

Para fillimit të takimit të dytë të grupit punues për ndryshimet kushtetuese, anëtari i këtij grupi nga Aleanca për Shqiptarët, Remzi Mehmedi, tha se heqja e 20 % nga kushtetuta i ka siguruar vota ASH-së dhe kështu do përpiqen ta realizojnë atë.

“Padyshim qe ASH-ja e ka pas premtim kryesor dhe ne bazë të kësaj e ka marrë edhe atë numër te votave, dhe e kemi ne kauzën tonë politike andaj do të përpiqemi ta shtymë përpara” tha Mehmedi.

Në pyetjen se a do të jep dorëheqje nëse kjo kërkesë nuk pranohet, ai tha të mos paragjykojmë.

“Pse duhet të paragjykojmë, ky proces tani sapo fillon” shtoi Mehmedi.

Rikujtojmë që kryetarja e grupit punues, Margarita Caca Nikollovska më herët kishte deklaruar se ky grup punues s’ka mandat të diskutojë për tema tjera, përpos preambulës.

Sot pritet të miratohet rregullorja e punës së këtij grupi punues.

Ndryshe, kreu i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari dje tha se pavarësisht kësaj, ata nuk do të heqin dorë nga kërkesa për zëvendësimin e “20%” me “gjuha shqipe”.(alsat)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

samir

Krutaj: Kam një endërr dhe një shpresë për klubin e zemrës “KF Bashkimi”

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

messi

Messi njofton largimin e tij nga PSG

INFO

NA NDIQ