Mexhiti: Bujar Osmani të mësojë më shumë nga vlerat evropiane (Video)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

3 Shkurt, 2023

Nënkryetari i BDI-së dhe deputeti i kësaj partie, Izet Mexhiti, ka këshilluar bashkëpartiakun e tij, Bujar Osmanin, të mësojë më shumë nga vlerat evropiane që i promovon vazhdimisht, nga pozicioni i ministrit të Jashtëm dhe kryesuesit të OSBE-së, shkruan gazeta LAJM. Mexhiti, porositi Osmanin që të mësohet se në parti duhet zbatuar analiza, debati, llogaridhënia dhe se kërcënimi i bashkëpartiakëve me përjashtim, nuk është vlerë evropiane.

“Bujari tash ka një pozicion, përveç ministër i jashtëm përfaqëson edhe OSBE-në dhe promovon vlera evropiane. Nuk shkon kjo, një ditë të promovosh vlera evropiane që janë demokracia, debati dhe llogaridhënia kurse të nesërmen, të dalësh si zëdhës i BDI-së dhe të kërcënosh dikë për përjashtim apo anarki, nëse anarki është debati, llogaridhënia, analiza, argumentimi, atëherë çka do të del e kundërta e kësaj. Pra, unë mendoj se e kundërta është ajo që po tjetërsohet BDI-ja, ajo që spo e njohim BDI-në, sepse këto karakretirstika kanë qenë të BDI-së në të kaluarën dhe mbyllja e debatit, moskonstituimi i organeve, mosllogaridhënia, mosrapotimi para qytetarëve, pikërisht këto janë anarki, janë vlera të kohës së monizmit. Andaj është mirë që ato vlera evropiane që i promovon duke përfaqësuar OSBE-në t’i mësojë mirë dhe t’i implementojë në BDI. Ndërsa për frymën e BDI-së e njoh pak më shumë se Bujari se më vonë ka ardhur”, tha Izet Mexhiti./Gazeta LAJM

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ