Mexhiti: Bujar Osmani të mësojë më shumë nga vlerat evropiane (Video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2023

Nënkryetari i BDI-së dhe deputeti i kësaj partie, Izet Mexhiti, ka këshilluar bashkëpartiakun e tij, Bujar Osmanin, të mësojë më shumë nga vlerat evropiane që i promovon vazhdimisht, nga pozicioni i ministrit të Jashtëm dhe kryesuesit të OSBE-së, shkruan gazeta LAJM. Mexhiti, porositi Osmanin që të mësohet se në parti duhet zbatuar analiza, debati, llogaridhënia dhe se kërcënimi i bashkëpartiakëve me përjashtim, nuk është vlerë evropiane.

“Bujari tash ka një pozicion, përveç ministër i jashtëm përfaqëson edhe OSBE-në dhe promovon vlera evropiane. Nuk shkon kjo, një ditë të promovosh vlera evropiane që janë demokracia, debati dhe llogaridhënia kurse të nesërmen, të dalësh si zëdhës i BDI-së dhe të kërcënosh dikë për përjashtim apo anarki, nëse anarki është debati, llogaridhënia, analiza, argumentimi, atëherë çka do të del e kundërta e kësaj. Pra, unë mendoj se e kundërta është ajo që po tjetërsohet BDI-ja, ajo që spo e njohim BDI-në, sepse këto karakretirstika kanë qenë të BDI-së në të kaluarën dhe mbyllja e debatit, moskonstituimi i organeve, mosllogaridhënia, mosrapotimi para qytetarëve, pikërisht këto janë anarki, janë vlera të kohës së monizmit. Andaj është mirë që ato vlera evropiane që i promovon duke përfaqësuar OSBE-në t’i mësojë mirë dhe t’i implementojë në BDI. Ndërsa për frymën e BDI-së e njoh pak më shumë se Bujari se më vonë ka ardhur”, tha Izet Mexhiti./Gazeta LAJM

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

12 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
21 orë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
12 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ