Mickoski: Me VLEN nuk është biseduar për ndryshimet kushtetuese, s’ka kushte, por kemi qëndrimin tonë

Picture of ina-online
ina-online

30/04/2024

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski deklaroi mbrëmë në emisionin “360 shkallë” theksoi se me koalicionin shqiptar VLEN nuk kanë pasur bisedime për ndryshimet kushtetuese.

“Nuk kemi hapur bisedë për atë temë, nuk kemi diskutuar për atë temë”, deklaroi Mickoski.

360°: Atëherë a nuk është e parakohshme kur të dyja palët zgjedhin njëra-tjetrën si partnerë në qeveri, dhe ju nuk jeni takuar dhe rënë dakord për një temë të tillë?

Mickoski: Çdo gjë që është bërë si bisedë dhe artikulim publik i një qëndrimi para se të shpallet zyrtarisht ndonjë koalicion, mund ta vendosim në rubrikë – ndoshta është diçka e parakohshme. Dhe jam dakord me ju. Por fare thjesht, politika ka mesazhe formale dhe informale dhe është mirë të dërgohen mesazhe si formale ashtu edhe ato informale. Këtu nuk ka asgjë që është përtej sjelljeve politike apo artikulimit politik të pikëpamjeve.

Sipas tij, VMRO-DPMNE pas zgjedhjeve, nëse do të ketë një kusht për formimin e Qeverisë me ndryshimet kushtetuese, ata nuk do ta pranojnë.

“Ne nuk do ta pranojmë, sepse kemi një qëndrim të qartë lidhur me atë proces. Po, ne jemi për vazhdimin e procesit të integrimit evropian, këtu nuk ka dyshim. Ky është thelbi, është baza e funksionimit të VMRO-DPMNE-së. Gabimet janë bërë nga qeveria e mëparshme. Ne nuk kemi ndërmend t’i pranojmë ato gabime, por nuk i anashkalojmë sepse ekzistojnë…prandaj duam të kemi një qëndrim më të qartë dhe shumë më të saktë në lidhje me ato procese integruese evropiane. Le të shohim se Evropa çfarë, në thelb ka një plan për ne. A ka Europa një plan për ne? Duhet të shohim, le të jemi më të qartë sepse kështu është përsëri mjegull”, deklaroi Mickoski për “360 shkallë”.(INA)

TË FUNDIT
8 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
11 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
13 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
13 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

16 orë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
16 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
13 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
21 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
13 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
21 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ