Moska gjobit me 17 milionë dollarë Apple

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Shërbimi Antimonopoly i Rusisë (FAS) ka gjobitur Apple me rreth 17.4 milionë dollarë për abuzim me pozitën dominuese të kompanisë amerikane në treg.

Ky lajm është bë i njohur nga rregullatori rus në një deklaratë të dhënë ditën e sotme.

Bëhet me dije se në deklaratën e tij, rregullatori është shprehur se kishte zbuluar më parë se Apple po i detyronte zhvilluesit rusë të përdornin shërbimet e pagesave të Apple në aplikacionin iOS App Store, në kundërshtim me ligjet e konkurrencës në Rusi.

Në deklaratën e saj FAS thotë se Apple do të duhet të paguajë gjobën brenda dy muajve

TË FUNDIT
20 orë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
20 orë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?
20 orë
Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë 'Open AI'?
2 ditë
Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin
3 ditë
Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

ME TE LEXUARA

20 orë
Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë 'Open AI'?
20 orë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?
20 orë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit

intelegjenca artificiale

Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

Elon-Musk-cip

Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë ‘Open AI’?

femij telefon

Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

apple

Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

Elon Musk X twitter

Elon Musk kërcënon të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompanitë e tij për shkak të partneritetit me OpenAI

Apple-1

Apple përfshin ChatGPT-në në pajisjet iPhone e Mac

Apple-1

Apple publikon reklamën e re ‘të çuditshme’ për veçorinë me prekje të dyfishtë

google maps

Google Maps po ju paralajmëron: Keni kohë deri më 1 dhjetor

INFO

NA NDIQ