Muffins me mollë dhe me kanellë

INA
INA

11 Gusht, 2023

Këto muffins me tërshërë, mollë dhe kanellë janë të përsosura për një mëngjes të thjeshtë dhe të shëndetshëm gjatë gjithë javës!

Përbërësit:

3 gota (300 gramë) tërshërë
1 lugë çaji pluhur pjekje
1 e 1/2 lugë çaji kanellë
1/4 lugë çaji kripë
1 gotë (240 ml) qumësht bajamesh
2 vezë
1/2 gotë shurup panje
1 lugë çaji ekstrakt vanilje
1 mollë e mesme e copëtuar
Furrën e nxeni në temperaturë 180°C. Spërkatni një tigan të muffins me pak vaj dhe vendoseni anash.

Bashkoni tërshërën, pluhurin për pjekje, kanellën dhe kripën në një pjatë të madhe dhe përzieni derisa të kombinohen mirë. Në një tas tjetër, rrihni së bashku qumështin, vezët, shurupin e panjës dhe ekstraktin e vaniljes derisa të kombinohen plotësisht. Shtoni përbërësit e thatë në përbërësit e lagësht dhe përzieni derisa të kombinohen mirë. Shtoni mollën e copëtuar dhe përziejeni butësisht.

Shpërndani masën në mënyrë të barabartë midis 12 zgavrave në tigan të muffins. Piqeni në 180°C për 25-27 minuta, ose derisa pjesa e sipërme të jetë ngjyrë kafe e artë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet.

Mund t’i mbani në frigorifer për disa ditë dhe t’i shijoni gjatë javës për mëngjes apo një vakt të lehtë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

salca tza

Salca Tzatziki

sallate

Sallatë me pjepër, rukola e proshutë

speca

Speca të mbushur në tigan në mënyrën japoneze

gjevrek

Gjevrek me susam: Pjekurinë turke të cilën duhet patjetër ta provoni!

mish pule

Alfredo me gjoks pule për ditët e verës

molle muffins

Muffins me mollë dhe me kanellë

quinoa

7 PËRFITIME SHËNDETËSORE TË KINOAS

messi mesi hamburgeri

Leo Messi hyn me forcë në ‘tregun’ e SHBA-ve me… hamburgerin e tij

supe

Sup me mishin e gjelit te detit

INFO

NA NDIQ