Ndahet nga jeta poeti i mirënjohur shqiptar, Jorgo Papingji (FOTO)

ina-online
ina-online

22/03/2024

Është ndarë nga jeta në moshën 81 vjeçare poeti i mirënjohur shqiptar, autori i dhjetëra e dhjetëra këngëve, Jorgo Papingji. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e tij. Mësohet se Papingji ka ndërruar jetë në spital.

Ai ka lindur në Vlorë më 10 qershor të vitit 1942 dhe është autor e poet shqiptar, i njohur për këngët e tij të shumta.

Artisti ka shkruar 5 këngë fituese në “Festivalin e Këngës”, njëra prej të cilave ka marrë pjesë edhe në Festivalin Evropian të Këngës në vitin 2014.

Jorgo Papingji ka titullin “Mjeshtri i Madh”.

Ai ka shkruar mbi 4000 këngë.

Jetëshkrimi i Jorgo Papingjit:

Jetëshkrimi i Jorgo Papingjit:

Jorgo Papingji (Vlorë, 10 qershor 1942) është një autor dhe poet shqiptar, i njohur për këngët e tij të shumta që morën pjesë në ‘Festivali i Këngës’.

Ai ka shkruar 5 këngë fituese në ‘Festivali i Këngës’, njëri prej të cilave ka marrë pjesë edhe në Festivalin Evropian i Këngës në vitin 2014.

Ai është emëruar ‘Mjeshtri i Madh’.

Jorgo Papingji ka shkruar mbi 4000 këngë.

Këngë që morën pjesë në Festivalin i Këngës në RTSH

1980 – ‘Kur jemi bashkë të dy’ (i kryer nga Luan Zhegu)

1990 – ‘Askush s’do ta besojë’ (i kryer nga Anita Bitri, fitues)

1991 – ‘Fat dhë jetë’ (i kryer nga Anita Bitri)

1993 – ‘Kur e humba një dashuri’ (i kryer nga Manjola Nallbani, fitues)

1993 – ‘Rri me mua’ (i kryer nga Mira Konçi)

1994 – ‘I thuaj jo’ (i kryer nga Ardit Gjebrea)

1995 – ‘E doni dashurinë’ (i kryer nga Luan Zhegu dhe Ledina Çelo)

1999 – ‘S’jam tribu’ (i kryer nga Aurela Gaçe, fitues)

1999 – ‘Apokalipsi’ (i kryer nga Irma dhe Eranda Libohova)

2001 – ‘Jetoj’ (i kryer nga Aurela Gaçe, fitues)

2004 – ‘Hëna dhe yjët dashurojnë’ (i kryer nga Luiz Ejlli)

2005 – ‘E dua këngën’ (i kryer nga Evis Mula)

2007 – ‘Po lind një yll’ (i kryer nga Rosela Gjylbegu)

2009 – ‘Në pasqyrë’ (i kryer nga Anjeza Shahini)

2010 – ‘Mirëmbrëma ëngjëlli im’ (i kryer nga Dorina Garuci)

2011 – ‘Këngën time merr vehtë’ (i kryer nga Bashkim Alibali)

2011 – ‘Më ler të të dua’ (i kryer nga Mariza Ikonomi)

2012 – ‘Kush ta dha këtë emër’ (i kryer nga Hersiana Matmuja)

2013 – ‘Zemërimi i një natë’ (i kryer nga Hersiana Matmuja, fitues)

2014 – ‘Vetëm të ti bësoj’ (i kryer nga Klajdi Musabelliu)

Këngë që morën pjesë në festivalin Kënga Magjike

1999 – ‘Vetëm një fjalë’ (i kryer nga Elsa Lila, fitues)

Këngë që morën pjesë në Festivalin Evropian i Këngës

2014 – ‘One Night’s Anger’ (i kryer nga Hersiana Matmuja)

Këngë që morën pjesë në Junior Eurovision Song Contest

2012 – ‘Kam një këngë vetëm për ju’ (i kryer nga Igzidora Gjeta)

© SYRI.net

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sermet sulejmani

Në kafenenë time më nuk do të flitet për politikë

shkolle klase

Për një vit u mbyllën 14 shkolla në Maqedoninë e Veriut

titanik

Zgjidhet dilema e famshme e skenës ikonike të filmit Titanik?

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

enver tivari

Zbulohet urdhri i Enver Hoxhës për masakrën e Tivarit: “T’i zhdukim ose t’i shpërngulim” shqiptarët

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

cerdhe

Mbi 500 edukatore punojnë me status të pazgjidhur

INFO

NA NDIQ