Ndërsa SHBA kërkon mënyra për ndalimin e TikTok, Spanja ndalon Telegramin

INA
INA

26/03/2024

Ndërsa TikTok si aplikacioni i preferuar i 170 milionë amerikanëve mund të përballet me një ndalim mbarëkombëtar, Spanja duket se ka “një shqetësim tjetër”.

Kjo pasi Gjykata Supreme e Spanjës ka urdhëruar pezullimin e aplikacionit të mesazheve, Telegram.

Shërbimet e aplikacionit popullor të mesazheve janë ndaluar pasi mediat thanë se Telegram po i lejon përdoruesit të ngarkojnë përmbajtje të ndryshme pa leje, shkruajnë mediat e huaja.

Pas kërkesës së kompanive si Atresmedia, EGEDA, Mediaset dhe Telefonica, që sot ndalimi i aplikacionit në Spanjë është pezulluar përkohësisht.

Ndryshe, Telegrami në Spanjë renditet si platforma e katërt më e popullarizuar e mesazheve, me gati 19 për qind të popullsisë që e përdorin aplikacionin.

Gjithashtu, ai numëron edhe rreth 800 milionë përdorues aktiv mujor në gjithë botën.

“Është e ngjashme si të vendosim të mbyllim një krahinë të vendit tonë për shkak të një rast trafiku droge apo grabitje brenda territorit”, tha për ndalimin e Telegramit presidenti i Këshillit të Përgjithshëm të Kolegjeve Profesionale të Inxhinierisë Kompjuterike të Spanjës, Fernando Suarez.

Por, për dallim prej Meta-s, Telgrami refuzon të ndajë informacione me autoritetet spanjolle.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ