Nga ndërrimi i pasportave, qeveria do të inkasoj 32 milion euro

INA
INA

23 Maj, 2023

Rreth një milion pasaporta të vlefshme të qytetarëve duhet të ndërrohen brenda 8 muajve. Kjo për faktin se sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme vetëm 40 për qind e pasaportave mbajnë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”.

Qytetarët ankohen se do të duhet të paguajnë sërish për ndryshimin e dokumenteve personale që ende nuk kanë skaduar. Një pjesë e tyre mendojnë se nuk duhet të paguajnë vetëm për shkak se shteti ka ndryshuar ligje apo ka ratifikuar marrëveshje ndërkombëtare.

Nëse pasaportat për të rritur, kushtojnë 2.300 denarë, ndërsa për fëmijët 1.700 denarë, shteti do të paguajë mesatarisht 2.000 denarë për pasaportë.

Kështu, sipas llogaritjeve të Rel, për një milion pasaporta të reja, shteti do të inkasoj nga qytetarët e varfër mbi mbi 32 milionë euro.

Avokati i Popullit, Naser Ziberi kritikon qeverinë pse të gjitha shpenzimet për ndërrimin e dokumenteve personale që dalin nga Marrëveshja me Greqinë duhet t’i paguajnë qytetarët.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

veri

Kryetarët shqiptarë marrin pushtetin lokal në veri

ivan stoilkoviq

Stoiljkoviq në Rusi, partia aleate e VMRO-DPMNE-së pjesë e takimit ku u shpalos planin antiperëndimor i Putinit

ruset gramsh

U arrestuan për spiunazh, lirohen 2 rusët dhe ukrainasi

taravari-click-plus-klik

Taravari: Heqja e 20%, është koha të tregohet respekt për shqiptarët

tetova

Ndonëse me fitim, parkingu jepet me koncesion/ Kasami: Kështu do të zgjidhet kaosi në komunikacionin e Tetovës

vedat-muriqi

Muriqi i sjell fitoren Mallorcas, futet në Top 5 të golashenuesve në La Liga

Biljana-Ivanovska-780x439-1

“Bechtel dhe Enka”, Ivanova: Marrëveshja është e pa kompletuar

IMG_1496

Zbulohet pllaka përkujtimore për Komandant, Tigrin në Vaksincë

Rama Grenell

Grenell takon Ramën: Duhet ta lirojmë sa më shpejtë Thaçin nga burgu

INFO

NA NDIQ