Rafis Haliti: Elitat politike shqiptare të mendohen mirë a do të notojnë në oqeanin e trazuar të Siljanovskës dhe Mickoskit!

Picture of INA
INA

26/04/2024

Rafis Haliti nga BDI ka reaguar ndaj qëndrimeve të fundit të Mickoskit se do të formojë Qeverinë e re me Koalicionin VLEN. Në një postim në facebook Haliti i kujton Arben Taravarit dhe Koalicionit VLEN se është Mickoski ai që gjatë këtyre viteve ka kontestuar të drejtat e shqiptarëve të fituara me Marrëveshjen e Ohrit.

“Mjerë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut!
Kandidati për president nga radhët e opozitës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, z. Taravari, telefonatën apo ngushëllimet e para për humbjen në zgjedhjet presidenciale e paska marrë nga lideri i opozitës, z. Mickoski, i cili si lider i opozitës maqedonase, gjatë gjithë këtyre viteve kerkoi votën duke kontestuar të drejtat e shqiptarëve që u’a garanton Marrëveshja Kornize e Ohrit si dhe kushtetuta e RMV-së!Ai madje, e paska ngushëlluar duke i dhënë shpresë se, edhe në qoftë se i humbë zgjedhjet parlamentare, do të jetë pjesë e qeverisë së ardhëshme. E kjo, nuk nënkupton gjë tjetër, pos se i ofron vazalitet në qeverinë e tij- ka cekur Rafis Haliti.

Ai fton elitat politike shqiptare të mendohen mirë se a do të lundrojnë në oqeanin e trazuar të Mickoskit dhe Siljsnovskës.

“Nëse opozita shqiptare, Vlen-i, pranon një ofert të tillë, do të thotë se qeveria e ardhëshme do të lundrojë në ujëra të turbullt dhe pa perspektivë Europjane, e pa perspektivë ekonomike.
Elita politike shqiptare dhe shqiptarët, të mendojnë mirë, se a do të lundrojnë me anijen e cila i drejton në oqeanin e trazuar, znj. Siljanovska dhe z. Mickoski?!(INA)

TË FUNDIT
15 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
1 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
1 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
2 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore
2 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
10 orë
Banorët e Likovës fillojnë me paraqitjen e dëmeve bujqësore pas reshjeve të djeshme
1 ditë
Breshër me madhësi sa kokrra e arrës në fshatin Hotël të komunës së Likovës
7 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
1 ditë
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

LEXO MË SHUMË

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

INFO

NA NDIQ