Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Picture of INA
INA

17/04/2024

Sonte pas orës 12 zyrtarisht fillon fushata parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen më 8 maj 2024. Krahas fushatës presidenciale partitë politike pritet të intensifikojnë garën për deputet në terren, nga ku synojnë të marrin pushtetin përkatësisht të mbesin në pushtet, transneton INA.
Për herë të parë në kampin politik shqiptar kemi dy blloqe të mëdha politike “Fronti Evropian” i kryesuar nga BDI dhe disa parti të vogla shqiptare dhe blloku opozitar “VLEN” i përbërë nga kater subjekte politike Lëvizja Besa, Alternativa, Lëvizja Demokratike, Aleanca për Shqiptarët krahu i Arben Taravarit njëherit dhe prijës i këtij koalicioni si kandidat për president si dhe aktivistë nga Lëvizja Vetëvendosje të kryesuar nga Bekim Qoku.
Nga ana tjetër në kampin politik maqedonas kemi kater blloqe më serioze për të marrë deputet, LSDM në koalicion me disa parti më të vogla ashtu si dhe VMRO opozitare me disa parti më të vogla, E majta si dhe ” Znam” e Maksim Dimitrievskit. Këto dy të fundit me gjasa reale të marrin ulëse në parlament bazuar në ankekat e realizuara deri më tani.
Ndryshe Qeveria në mbledhjen e fundit mori vendim që datat 24 prill dhe 8 maj të jenë ditë jo pune për të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut për shkak të mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare (INA).

TË FUNDIT
50 minuta
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
3 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
3 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
4 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
3 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
13 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
1 ditë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
6 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
1 ditë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?

LEXO MË SHUMË

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ