Një mjek zbuloi se cili grup njerëzish është më i prekur nga ndryshimi i orës së diellit

INA
INA

26/03/2024

Pse një ndryshim në dukje i vogël ndikon në shëndetin tonë dhe a do të na mjaftojnë ditët e ardhshme që të përgatitemi?

Për këtë për televizionin “Pink” ka folur doktoresha Biserka Obradoviq , e cila ka kujtuar se koha verore është futur më 27 mars 1983.

– Tani do të flemë një orë më pak, organizmi ynë ka bioritmin e tij që e respekton. Mungesa e asaj një ore, mbi të gjitha, do të prekë meteoropatët dhe pacientët kronikë të cilët pinë terapi në një kohë të caktuar – deklaroi doktor Obradoviq për “Pink”.

Siç theksoi doktori, këtë ndryshim të motit të verës është më i lehtë për t’u duruar.

– Ka më shumë diell, ditët tona janë më të gjata dhe kjo ndikon në humorin tonë, por edhe në shëndetin tonë. Dielli ndikon në sekretimin e maltoninës dhe seratoninës, kështu që ne do ta përballojmë më lehtë këtë ndryshim – shpjegoi doktor Obradovic.

Megjithatë, ky ndryshim mund të shqetësojë gjumin e njerëzve.

– Do të jetë më e vështirë për të fjetur, gjumi nuk është aq i mirë sa është, do të zgjohemi më shpesh – paralajmëroi doktori dhe theksoi se trupit i duhen disa ditë për t’u përshtatur.

Është mirë, vuri në dukje ajo, të përgatitemi për orarin e ditës për sa i përket terapisë së koordinuar.

– Mund të shfaqet edhe përqendrimi i keq, ndryshimi i humorit, nervozizmi – theksoi doktor Obradovic.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

trupi njeriut organet

Këto janë 6 organet e trupit pa të cilat mund të jetojë njeriu

kripa kryp

Studimet e tregojnë: Marrja e lartë e kripës lidhet me kancerin e stomakut

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

INFO

NA NDIQ