Një porosi ministrit të ri të drejtësisë për padrejtësi!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

shkruan: Naser Pajaziti

Tetovari i dënuar me burgim të përjetshëm, 18 vite kërkon drejtësi: Ma montuan rastin❗️

Burhan Nuhija nga Poroji i Tetovës po mbush gati 18 vjet në burgun e Idrizovës, si një i dënuar me burg të përjetshëm për vrasjen e një të riu maqedonas në lagjen Drenovec të Shkupit, derisa po lozte basketboll me fëmijët e lagjes.

Agjencia e lajmeve INA në vazhdimësi ka trajtuar rastin e Burhanit, i cili kërkon drejtësinë dhe pafajësinë, pasi që dëshmitë dhe provat e ofruara flasin se Burhani nuk ka lidhje me vrasjen që ndodhi më 19 tetor 2002 në lagjen Drenovec të Tetovës.

Avokatët e tij thonë se kjo lehtësisht dëshmohet edhe përmes dhjetëra dëshmive dhe provave që dëshmojnë se Burhani se është i pafajshëm. Burhani thotë se është proces i montuar ndaj tij si ish-pjesëtar i UÇK-së, dhe se rasti i tij është pjesë e montimeve të shërbimeve sekrete.

Burhani në disa rrëfime për INA ka apeluar për drejtësi, i bindur se e kanë montuar.

Ai thotë se si vëlla i dëshmorit të UÇK-së dhe djal i një hoxhe të nderuar dhe kombëtar nuk e kanë traditë të bëjnë akte të tilla qyqare dhe kriminale, por se rasti i është mveshur, duke e akuzuar padrejtësisht.

“Dihet botërisht se ne si shqiptarë nuk ngremë gisht ndaj fëmijëve, por është rast i montuar klasik. 18 vite po vuaj padrejtësish. Shendeti po më dobësohet. Kërkoj drejtësi sepse jam i pafajshëm si ish-ushtarë i UÇK-së. Askush nuk jep llogari sikur nuk dhanë për rastin Alfa ku vdiq Rexhail Qerimi. Ka edhe shumë raste të montuara…”, rrëfen Burhani.

Përkundër thirrjeve, ai mbetet në qeli, duke kërkuar vazhdimisht zbulimin e së vërtetës.

Ai shpjegon se të gjithë dëshmitarët dhe dëshmitë e dorëzuara atëkohë para gjykatës vërtetuan pafajësinë, por trupi gjykues për të mbyllur shpejt lëndën, e dënoi me burgim të përjetshëm.

Ky rast me ankesa ka ngecur në instancat gjyqësore për të mos u mbyllur deri në fund.

Janë me dhjetëra dëshmitarë që ishin paraqitur në gjykatë se Burhani ditën e vrasjes ishte krejtësisht në vend tjetër, por që gjykata nuk pranoi ato. Disa nga dëshmitarët sot kanë ndërruar jetë, por ka dëshmi edhe të tjera që avokati i tij maqedonas thotë se klienti i tij mbahet pa faj.

Ministri i ri i drejtësisë duhet të shoh hapësirat e veprimit për ta trajtuar këtë rast të rëndë!

Zbardhja e këtij rasti të harruar në labirinthet e drejtësisë mund të çmontoj rubikonin e montimeve dhe zinxhirit institucional të nëntokës nga shablloni DSK+ Prokurori hetues+ Trupi Gjykues.

TË FUNDIT
8 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
8 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
10 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
11 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
31 minuta
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ME TE LEXUARA

19 orë
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
1 ditë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
5 orë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
23 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
2 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
18 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
1 ditë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
5 orë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”
23 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

INFO

NA NDIQ