Njihet si “Tony Montana” i Dallas/ Historia frymëzuese e shqiptarit që zotëron 16 sipërmarrje në SHBA

Picture of ina-online
ina-online

06/05/2024

Enver Kolina është një biznesmen i suksesshëm në SHBA. Ai jeton prej vitesh në Dallas, por sot zotëron një sërë sipërmarrjeësh, përfshirë restorante dhe markete. Në një intervistë për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, ai rrëfeu se u largua nga Plava e Malit të Zi dhe shkoi në SHBA në vitin 1988.

“E kam nisur prej zeros, duke larë enët. Më pas hapa një dyqan me ushqimet tona. Më pas hapa diçka me restorantet”, tha ai duke treguar se si nisi të përfshihej në biznes. Ai tha për gazetarët se për të shkuar në Amerikë ka kaluar nga kufiri i Meksikës, vend në të cilin sot ai ka blerë edhe një shtëpi.

Ndryshe njihet edhe si Tony Montana në Dallas. I pyetur se si e mori këtë pseudonim, ai tha se në fillim i thonin për shkak të ngjashmërisë me Tony Montanën.

Mes të tjerash, ai tregoi se zotëron edhe një koleksion me makina të shtrenjta, të cilin ai e cilëson si një “minimuze personal” të tijin.

TË FUNDIT
1 ditë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
2 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
2 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
2 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
3 ditë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

LEXO MË SHUMË

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

INFO

NA NDIQ