Orban i bashkohet “botës serbe”, Dodik e dekoron. Kryeministri hungarez deklaratë skandaloze

Picture of ina-online
ina-online

06/04/2024

Viktor Orban tashmë ka edhe një tjetër të përbashkët me Vladimir Putinin, por edhe Sllobodan Millosheviçin: dekoratën më të lartë nga Republika Srpska e Bosnje-Hercegovinës. Lideri separatist Milorad Dodik i dorëzoi vetë çmimin nderues kryeministrit të Hungarisë, me këtë të fundit që nxori fjalë dashurie në drejtim të politikanit të sanksionuar nga Amerika.

Kaq mjaftoi për Orban që në mendjen e tij të zgjoheshin kujtimet për ish-Jugosllavinë dhe se si ishte jeta si serb: “Më kujtohet se si ishte të jesh serb në kohën e ish-Jugosllavisë dhe kur ishte më e zhvilluar se ne dhe i kam vëzhguar serbët kur Parlamenti hungarez votoi për njohjen e Bosnje-Hercegovinës. Unë e respektoj mënyrën se si serbët kërkojnë dhe gjejnë vendin e tyre në epokën moderne. Unë gjithmonë i kam mbështetur serbët sepse kam fituar bindjen se politika ndërkombëtare është e padrejtë ndaj tyre”.

Orban mbështeti kritikat në drejtim të përfaqësuesit ndërkombëtar për Bosnje e Hercegovinën duke e konsideruar provokues ligjin e ri zgjedhor, ndërsa Dodik kërcënoi edhe njëherë me ndarje territoriale. Kjo nuk e shqetësoi liderin hungarez që premtoi të ndihmonte në bashkimin e të ashtëquajturës “botë serbe” dhe favorizimin e tyre gjatë presidencës së Bashkimit Europian në korrik të këtij viti.

“Ne duhet të flasim dhe të mbledhim ata që e kuptojnë popullin serb, si në Srpska dhe në Serbi, nga 1 korriku do të marrim presidencën e BE-së, do të kemi ekip që do të merret me Bosnjën dhe Hercegovinën. Por, aktualisht mungon njohja se Europa ka nevojë për serbët. Pa ta nuk ka siguri europiane, nuk ka Bashkim Europian të unifikuar, nuk ka stabilitet”, tha Orban.

Përpara se të shkonte në Banja Llukë, kryeministri hungarez ndaloi dhe në Sarajevë, ku zhvilloi një takim të ftohtë me drejtuesen e Këshillit të Ministrave të Bosnje-Hercegovinës, Borjana Kristo. Aty tha se vendi i tij do të bëjë më të mirën për të përshpejtuar anëtarësimin e Bosnjes në BE./A2CNN

TË FUNDIT
46 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
3 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
3 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
5 orë
KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë
6 orë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

ME TE LEXUARA

11 orë
Nesër seanca konstituive e Kuvendit
10 orë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
8 orë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
1 ditë
Përleshje me armë tek rruga e ‘Plastikave’ në Shkup, ka të plagosur
6 orë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës
17 orë
Mbledhja e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, sot vendoset për avancimin e statusit të Kosovës
6 orë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

LEXO MË SHUMË

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

Qeveria-mkd

Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

Afrim Gashi

Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës

kombetarja kuq e zi

Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian

derivate nafta dizeli benzin

Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Nesër seanca konstituive e Kuvendit

INFO

NA NDIQ