Fushata parlamentare – Kush, çka premtoi sot?

Picture of INA
INA

30/04/2024

Partitë politike po hyjnë në javën e fundit të fushatës së zgjedhjeve parlamentare dhe atyre presidenciale.

Karavani i LSDM-së në kuadër të fushatës ndaloi në Negotinë. Kryetari i kësaj partie, Dimitar Kovaçevski tha se më të drejtë një pjese të qytetarëve shprehën pakënaqësi ndaj politikave të kësaj partie. Ai nënvizoi se koncepti “një shoqëri për të gjithë “ shpesh është keqpërdorur nga struktura të caktuara politike, por nënvizoi se herën tjetër do të jenë më të kujdesshëm.

“Jam i vetëdijshëm edhe se inkluziviteti ynë por edhe koncepti një shoqëri për të gjithë, shpesh është keqpërdorur nga fuqi dhe struktura të caktuara politike në vend për përfitime personale. Ndoshta dhamë shumë në situata të caktuara, dhamë shumë, ndërsa morëm shumë pak në këmbim”, u shpreh Dimitar Kovaçevski, LSDM.

Koalicioni VLEN vazhdon fushatën duke realizuar takime direkte me qytetarët duke ua prezantuar programin e tyre. Izet Mexhiti gjatë vizitës në tregun e gjelbër deklaroi se po procesohen të gjitha keqpërdorimet zgjedhore që po bëhen nga ana e Frontit Evropian, duke nënvizuar se pas procesimit do të ketë përgjegjësi.

“Fronti Evropian, përveç shantazheve që i bën, përveç që keqpërdor institucionet, ministrinë e Punëve të Brendshme, Bashkësinë Islame, policinë, presionet, blerjen e votave E dijmë edhe sa mjete kanë prish nëpër këmbimoret e Shkupit, Tetovës, e dimë edhe kush i ka blerë votat…Të gjitha këto janë të evidentuara dhe do të procesohen në gjyq dhe do të marrin përgjegjësi”, theksoi Izet Mexhiti, VLEN.

VMRO-DPMNE shpalosi programin para banorëve të Kumanovës. Numri “një” i kësaj partie Hristijan Mickoski u zotua se partia që drejton ai, do ta ndryshojnë imazhin e vendit. Ndërsa pas rënies së kësaj qeverie, Mickoski tha se kundërshtarët e tij do të ballafaqohen me përgjegjësi.

“Paratë që i vodhën nga populli, paratë e tendereve, paratë e marrëveshjeve në katër sy. Ato para do të duhet që t’ia kthejnë mbrapa popullit, ndërsa ata të japin përgjegjësi. Do të japin përgjegjësi edhe për atë që Maqedoninë e prunë buzë varfërisë”, tha Hristijan Mickoski, VMRO-DPMNE.

Kandidati për deputet nga Fronti Evropian, Naim Bajrami, tha se vendi duhet doemos të ndjek rrugën evropiane. Zgjedhjet e 8 majit ai i cilësoi si një referendum për të ardhmen evropiane të vendit, ndërsa nënvizoi se shtyrja e bisedimeve për anëtarësim do të nënkuptonte stagnim, pasiguri dhe izolim.

“Shtyrja e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian apo pasivizimi i agjendës evropiane e vendos në pikëpyetje edhe procesin e reformave në vend dhe si rezultat rrezikon stagnim, pasiguri, izolim dhe mungesën e një perspective të qartë zhvillimore”, u shpreh Naim Bajrami, Fronti Evropian./ Alsat.mk

TË FUNDIT
1 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
1 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
4 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

11 orë
Radev: Rruga e Maqedonisë për në Bruksel kalon nëpër Sofje
1 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
11 orë
Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar
11 orë
Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare
24 orë
Rivotim në Zhelinë, Gjykata vendosi, VLEN: Drejtësia fitoi

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

aleksandar dashtevski kshz

Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

Screenshot_2024-05-18-15-00-13-294_com.facebook.katana-edit

Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi

INFO

NA NDIQ