Parlamenti i Maqedonisë së Veriut votoi Qeverinë e Kovaçevskit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2022

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut zgjodhi me 62 vota Qeverinë e re të kryesuar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Pas debatit dyditësh, 62 deputetë votuan pro, 46 kundër, nuk kishte abstenim, ndërsa në sallë ishin 108 deputetë, 62 nga qeveria dhe 46 nga opozita, përcjell INA.

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi pas votimit i ka bërë thirrje kryeministrit Kovacevski dhe anëtarëve të kabinetit të tij që të lexojnë deklaratat solemne.

Pas dhënies dhe nënshkrimit të deklaratës solemne, Xhaferi ka uruar kryeministrin dhe ministrat për zgjedhjen e tyre dhe më pas ka konstatuar se Qeverisë së kaluar i ka përfunduar mandati.

Në Qeverinë që do të udhëhiqet nga Dimitar Kovaçevski, këto janë ministrat e kabinetit qeveritar:

Sllavjanka Petrovska – ministre e Mbrojtjes

Oliver Spasovski – ministër i Punëve të Brendshme

Nikolla Tupançevski – ministër i Drejtësisë

Artan Grubi – ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes komuniteteve – zëvendëskryeministër i parë

Bujar Osmani – ministër i Punëve të Jashtme

Fatmir Besimi – ministër i Financave

Kreshnik Bekteshi – ministër i Ekonomisë

Lupço Nikollovski – ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujrave

Bekim Sali – ministër i Shëndetësisë

Jeton Shaqiri – ministër i Arsimit dhe Shkencës

Jovana Trençevski – ministre e Punës dhe Politikës Sociale

Goran Milevski – ministër i Vetëqeverisjes Lokale

Bisera Kostadinova Stojçevska – ministre e Kulturës

Admirim Aliti – ministër për Shoqëri Informatike dhe Administratë

Bllagoj Boçvarski – ministër për Transport dhe Lidhje

Naser Nuredini – ministër për Mjedis Jetësor dhe Planifikim Hapësinor

Bojan Mariçiq – ministër pa resor – zëvendëskryeministër për çështje evropiane

Sllavica Grkovska – ministër pa resor – zëvendëskryeministre për luftë kundër korrupsionit

Fatmir Bytyqi – ministër pa resor – zëvendëskryeministër për çështje ekonomike

Xhemail Çupi – ministër pa resor përgjegjës për diasporën.

TË FUNDIT
29 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
2 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
2 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
3 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti do të jetë zvkryeministër i parë dhe do ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë
21 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
4 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
11 orë
GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

INFO

NA NDIQ