Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

INA
INA

5 Qershor, 2023

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence dorëzoi të hënën dokumentet për kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale në vitin 2024, duke krijuar një përplasje me  ish-presidentin Donald Trump.

Hyrja e ish-nënpresidentit në garë krijon një betejë të paparashikueshme midis ish-presidentit, i cili ndihmoi në nxitjen e një kryengritjeje në përpjekjen e tij për t’u ngjitur në pushtet dhe nënpresidentit të tij dikur besnik, i cili luajti një rol në ndalimin e asaj përpjekjeje për të penguar demokracinë.

Pence e ka kritikuar publikisht Trumpin për pohimin e tij se Pence kishte autoritetin për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, por ai nuk e ka vënë në shënjestër karakterin e Trump dhe ka thënë vazhdimisht se është krenar për të dhënat e administratës së tyre.

Trump, në të kundërt, ka kritikuar rivalët të tjerë republikanë të vitit 2024, përfshirë guvernatorin e Floridës, Ron DeSantis.

Pence, një ish-kongresmen 63-vjeçar dhe guvernator i Indianës, u zgjodh si kandidat i Trumpit në vitin 2016, pjesërisht sepse ai mund ta ndihmonte Trumpin të forconte bazën socialisht konservatore të GOP-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vaksina-anti-covid-19-scaled-1-1

Interesim i vogël për vaksinim kundër COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

Muhamed Zekiri

Shtyhet seanca gjyqësore për Muhamed Zekirin

mickoski jankullovska gordana

Takimi Mickoski-Jankullovska/ ASH: A do të thotë se kjo fotografi do të kthejë kriminelët në politikë?

baste bastore

Pagoi tiketën as 1 euro, fitoi afër 30 mijë euro nga bastet (FOTO)

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Lubco Georgievski

Georgievski godet Gruevskin, VMRO-në e quan Shumadia

mijallkov

Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

INFO

NA NDIQ