Pendarovski: Aleanca të tregojë unitetin e saj dhe të veprojë me përpjekje të përbashkëta

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/02/2022

Në këtë moment kritik për rendin juridik ndërkombëtar, për paqen dhe sigurinë në Evropë, është e nevojshme Aleanca ta tregojë unitetin e saj dhe të marrë pjesë me përpjekje dhe veprime të bashkuara, theksoi presidenti Stevo Pendarovski në fjalimin e tij pasdite në Samitin e jashtëzakonshëm virtual të NATO-s, në nivel të shefave të shteteve dhe qeverive, në të cilën është biseduar për situatën e sigurisë brenda dhe rreth Ukrainës.

Presidenti Pendarovski e përsëriti pozitën shtetërore se Maqedonia e Veriut e dënon sulmin rus ndaj Ukrainës, duke vlerësuar se i njëjti është i pajustifikuar dhe paprovokuar.

“Maqedonia e Veriut më ashpër e dënon njohjen ruse të rajoneve Donjeck dhe Lugansk, si territore të pavarura. Ne i bashkohemi thirrjeve që Rusia menjëherë të ndalet me aksionin e saj luftarak dhe t’i tërheqë të gjithë trupat e saj ushtarak dhe kapacitetet nga Ukraina”, tha presidenti Pendarovski.

Ai përkujtoi se Rusia duhet t’i respektojë normat ndërkombëtare dhe të veprojë në pajtim me bazat e arkitekturës ndërkombëtare të sigurisë, për të cilën ajo u angazhua.

Si përgjigje e veprimeve luftarake ruse në Ukrainë, presidenti informoi se Maqedonia e Veriut është përfshirë drejt pakos së masave restriktive të Bashkimit Evropian kundër Rusisë, qëndron në kumtesën e Kabinetit të Pendarovskit.

Presidenti theksoi se Maqedonia e Veriut tërësisht i mbështet përpjekjet e NATO-s për përgjigje të shpejtë dhe sistemim të ushtarëve për përforcim të sigurisë në territorin e aleatëve të krahut lindor të Aleancës dhe nënvizoi se e japim kontributin tonë në këto përpjekje, në përputhje me kapacitetet tona.

“Ne mbështesim popullin e Ukrainës dhe institucionet e saj të zgjedhura në mënyrë demokratike. Mendimet tona dhe lutjet janë me familjet e viktimave dhe të lënduarve. Kjo është çështje e sigurisë sonë kolektive të paqes evropiane, me qëllim që të mbahet rendi ndërkombëtar. Duhet të jemi të bashkuar dhe t’i tejkalojmë vështirësitë me të cilat përballemi, sepse e ardhmja e Aleancës sonë dhe e të gjithë qytetarëve tanë është vendosur në pikëpyetje”, potencoi presidenti Pendarovski në fjalim në Samitin e jashtëzakonshëm virtual të NATO-s, në nivel të shefave të shteteve dhe qeverive për situatën brenda dhe rreth Ukrainës.

TË FUNDIT
33 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
39 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
40 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

2 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
11 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
39 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
1 ditë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
11 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
1 ditë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
33 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

INFO

NA NDIQ