Pendarovski: Ne nuk kemi nevojë të bëjmë një Kushtetutë të re

Picture of INA
INA

20/04/2024

Kandidati për president Stevo Pendarovski mbrëmë kërkoi mbështetje nga banorët e komunës së Butelit.
Ai theksoi se garanton një shtet evropian, në të kundërtën na presim 15 vite qëndrim në vend dhe kthim mbrapa.
Për ofertën e kundërshtares Siljanovska dhe partisë që e ka përkrahur, Pendarovski ka thënë se nëse vijnë në pushtet do ta anulojnë marrëveshjen e Prespës dhe do të humbasim edhe 10 apo 15 vjet për negociata të reja.
Ai tha se, Maqedonia ka një Kushtetutë të mirë, në të cilën janë të përfaqësuara të gjitha bashkësitë etnike.
“Maqedonia ka një Kushtetutë të mirë në të cilën janë të përfaqësuara të gjitha bashkësitë etnike, do ti përfshijmë edhe ata që nuk janë, por ata që nuk janë kanë të drejta të barabarta me ato të shkruara në preambulë. Ne nuk kemi nevojë të bëjmë një Kushtetutë të re, nuk kemi nevojë të negociojmë marrëveshje të reja me Greqinë dhe Bullgarinë, nuk kemi nevojë të rinegociojmë marrëveshjet me Bashkimin Evropian. Ne duhet t’i përmbushim ato detyrime dhe për katër deri në pesë vjet të bëhemi anëtar i plotë i BE-së, ku e meritonim të ishim shumë kohë më parë”, tha ai. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë
6 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
10 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
10 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?
11 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

ME TE LEXUARA

12 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku
12 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
11 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
1 ditë
‘The Guardian’: Pse Sunak e çoi Britaninë papritur në zgjedhje?
10 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

LEXO MË SHUMË

Rruga-Prizren-Tetove

Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Merita Koxhaxhiku

Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

gir-geer-euroambasadori

Geer: Do i shohim veprimet pas formimit të qeverisë, do i mbështesim ata që ndërmarrin veprime reale në rrugën drejt BE-së

Kuvendi_Koordinim-780x470-1

Seanca konstituive e Kuvendit mbahet më 28 maj

INFO

NA NDIQ