Përballimi me krizën, Gjermania jep deri 3 mijë euro ndihmë për qytetarët e saj

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Për shkak të inflacionit dhe situatës gjithnjë e më të vështirë financiare që prek popullin gjerman, qeveria federale gjermane ka premtuar një paketë të tretë lehtësimi financiar.

Një nga masat e ndihmës financiare është ndihmë e njëhershme në vlerë deri në 3000 euro, transmeton revista Fenix.

“Do të mundësojmë pagesën e njëhershme pa taksa, pra një premi për inflacionin”, me këto fjalë kreu i FDP-së, Christian Lindner, shpalli masën e gjerë që është pjesë e paketës së tretë të ndihmës nga Qeveria federale.

Kush do të marrë 3000 euro ndihmë?

Me këtë masë synohet të ndihmohen punonjësit që të përballen më mirë financiarisht me rritjen e kostove të energjisë elektrike dhe gazit dhe kostot më të larta të lidhura me to. Punonjësit mund të marrin një bonus një herë deri në 3000 euro nga punëdhënësi i tyre. Të gjitha duhet të jenë pa taksa.

Megjithatë, si për çdo gjë, ka edhe një lajm tjetër jo aq të mirë për punonjësit. Domethënë, si me të ashtuquajturën premium korona, çdo punëdhënës vendos nëse dhe në çfarë shume do të paguajë preminë e inflacionit.

Sipas mediave gjermane, pagesa e premive ka të ngjarë të shkojë kryesisht për punonjësit me kontratë kolektive, siç ishte rasti me bonusin e koronës. Megjithatë, kreu i sindikatës IG Bau në Gjermani, Robert Feiger, beson se më shumë punëtorë do të marrin bonusin.

Paketa e tretë e ndihmës përmban masa të mëtejshme të gjera, të cilat ofrojnë mbështetje financiare për njerëzit në Gjermani. Pensionistët duhet të marrin një tarifë një herë për çmimin e energjisë prej 300 euro. Studentët do të kenë të drejtën e pagesës së njëhershme prej 200 eurosh. Përveç kësaj, familjet lirohen nga përfitimet më të larta të fëmijëve. (INA)

TË FUNDIT
57 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
60 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
1 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
1 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

6 orë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
24 orë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
1 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
1 ditë
Qeveria e ardhme pritet të jetë më stabile që ka pasur ndonjëherë vendi!
19 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

INFO

NA NDIQ