Përurohet Muzeu i masakrës në Krushë të Madhe (VIDEO)

INA
INA

26/03/2024

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në përurimin e Muzeut të masakrës së Krushës së Madhe të Rahovecit.

Muzeu përmban ekspozitën me 200 videointervista me të mbijetuarit e masakrës, 60 artefakte nga të vrarët, të zhdukurit e të mbijetuarit, narracione audiovizuele tematike mbi humbjen, dhimbjen, përjetimin e të mbijetuarve dhe rrëfime për mbijetesën pas luftës.

Më 25-27 mars në këtë fshat u masakruan mbi 200 civilë e u dogjën mbi 800 shtëpi.

64 persona nga Krusha e Madhe vazhdojnë të jenë të pagjetur.

Masakra në Krushë të Madhe u bë një pjesë e aktakuzës për krime lufte kundër Sllobodan Milosheviqit dhe udhëheqësve të tjerë serbë politikë dhe ushtarakë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

pamje serbi stervitje radojcic grupi banjske

Brenda Programit të Shtëpisë së Bardhë për të ndarë sekretet e Amerikës, flitet edhe për zhvillimet pas sulmit në Banjskë

kurti mediat

Kurti: As pas 30 javësh s’ka aktakuzë për Radoiçiqin

Kurti OKB Keshilli i Sigurimit

Kurti dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Policia-e-Kosoves-800x445

Të shtëna me armë në Ferizaj, vritet një grua

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

KFOR KS

“Tërmet’ gjeopolitik në Ballkan”, Italia miraton dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

INFO

NA NDIQ