Presion i madh mbi Apple dhe Google po rritet, për të ndaluar TikTok

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

E ardhmja e aplikacionit popullor TikTok po bëhet e pasigurt pasi politikanët amerikanë u bëjnë presion gjigantëve të teknologjisë për të ndaluar rrjetin social.

Senatori Mike Bennett i ka dërguar një letër Google dhe Apple duke kërkuar që rrjeti social TikTok të hiqet nga dyqanet e tyre për të mbrojtur sigurinë kombëtare.

Në letër, senatori Bennett thekson se është e papranueshme që qeveria kineze të ketë akses në një sasi kaq të madhe të dhënash, domethënë të ketë aftësinë për të personalizuar përmbajtjen për një të tretën e popullsisë amerikane.

Bennett e sheh situatën aktuale rreth TikTok si jashtëzakonisht joserioze, dhe nga këndvështrimi i tij, kjo është një mundësi për gjigantët e teknologjisë që të përfshihen në një debat dhe të deklarojnë se në anën e kujt janë.

Zëdhënësja e TikTok, Brooke Oberwetter komentoi letrën e Bennett duke shprehur shqetësimin për subjektivitetin e saj. TikTok pohon se të dhënat e përdoruesit nuk i kalohen qeverisë kineze në asnjë mënyrë. Platforma madje është e gatshme të lejojë qeverinë amerikane të monitorojë operacionet e saj në një përpjekje për të provuar pretendimet e saj.

Si kujtesë, Senati së fundmi votoi për të ndaluar TikTok në pajisjet zyrtare.

TË FUNDIT
14 orë
Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore
18 orë
Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve
18 orë
WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet
2 ditë
Astronautët e NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë
2 ditë
Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

ME TE LEXUARA

18 orë
WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet
18 orë
Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve
14 orë
Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

LEXO MË SHUMË

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

nasa2

Astronautët e NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë

arjeta puca shota

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

nagivacion telefon

Nëse udhëtoni jashtë vendit dhe ju duhet navigacion, këto janë aplikacionet pa internet

femij telefon

Alarmante/ Të dhënat e fundit tregojnë se fëmijët kalojnë shumë kohë në internet

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

Uljan Sharka

Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ