Pse simptomat e ftohjes përkeqësohen gjatë natës?

INA
INA

19/03/2024

Të gjithë e kemi kaluar ftohen – gjatë ditës, simptomat e të ftohtit nuk na godasin aq fort, por sapo shkojmë për të fjetur në mbrëmje, fillojmë të kollitemi, hunda na bllokohet ose dridhemi ose djersitemi nën çarçafë

Intensiteti dhe mënyra se si shfaqen simptomat e ftohjes gjatë ditës dhe natës varet kryesisht nga ritmi cirkadian i personit, pra nga ora e tij e brendshme, sipas së cilës ndryshimet fiziologjike dhe mendore, si dhe ndryshimet në sjellje, ndodhin në cikle afërsisht 24 orë.Gjatë ditës, energjia shpenzohet për detyrat e biznesit, për t’u kujdesur për shtëpinë dhe familjen, për t’u çlodhur, dhe gjatë natës, kur nuk ka aktivitete të tilla, trupi mund të drejtojë shumë më tepër energji për të forcuar sistemin imunitar, thonë mjekët.

Më saktësisht, kortizoli, hormoni kryesor i stresit në trup, është në nivele më të larta gjatë ditës dhe dihet se ky hormon qetëson sistemin tonë imunitar.

Kur nivelet e tij bien gjatë natës, sistemi mbrojtës punon më shumë dhe rezultati është inflamacioni më i theksuar, transmeton Telegrafi.

Ky është një proces shërimi krejtësisht normal dhe i domosdoshëm, por gjithashtu i përkeqëson simptomat e ftohjes.

Gjithashtu, pozicioni horizontal gjatë shtrirjes bën të mirën, prandaj kollitem më shumë gjatë natës, hunda është më e mbushur dhe rrugët e frymëmarrjes janë më të bllokuara.Kur ulemi drejt ose ecim, forca e gravitetit bën punën e saj dhe shkakton kollitje dhe rrjedhje hundësh, pra zhbllokimin e rrugëve të frymëmarrjes.

Megjithatë, kur jemi të shtrirë në shtrat, graviteti nuk ndihmon më, kështu që mukusi mund të grumbullohet në fyt dhe të përkeqësojë kollën, ose në hundë dhe të rrisë bllokimin

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

iftar-ramazan

Si ndryshon trupi ynë gjatë 30 ditëve të Ramazanit dhe çfarë ndodh pas agjërimit

dush

A ndihmon dushi pas ngrënies në tretjen e ushqimit?

INFO

NA NDIQ