Qytetet më të mira në botë për të bërë biznes

ina-online
ina-online

25/03/2024

Ndërsa tani do të njihemi me qytetet më të mira për të nisur një biznes.

Të nisësh një biznes nga zero nuk është e lehte pasi ndër të tjera, përveç financimit, duhet studiuar edhe vendi se ku do të operosh apo në cilin treg do të futesh, përcjell Euronews.al.

Parisi u shpall qyteti më i mirë për bizneset start-up, ndjekur nga afër nga Madridi dhe Barcelona, në një raport të ri nga kompania e trajnimit me bazë në Mbretërinë e Bashkuar The Knoeledge Academy.

Qytetet e ndryshme në këtë renditje fituan pikët e tyre në raport me numrin e hapësirave të zyrave në dispozicion, çmimet e qirasë, afërsia e universiteteve të larta, shpejtësia e internetit

Franca doli shumë mirë në këtë renditje, me dy qytete në pesëshen e parë, ndërsa Spanja dominon në tre vendet e para me dy qytete. Londra renditet në vendin e katërt. Parisi, vendi i disa prej universiteteve dhe mjediseve më të mira të zyrave të Evropës, ka “mbështetje nga qeveritë dhe një ekosistem start-up të zhvilluar mirë,” sipas raportit.

Lyon, qyteti i tretë më i madh në vend dhe gjithashtu një qendër e madhe universitetesh, renditi vendin e pestë më të mirë për të filluar një biznes, mbështetur nga një nga shpejtësitë më të shpejta të internetit në Evropë.

Madridi, kryeqyteti i Spanjës, fitoi një renditje të lartë për shkak të internetit të shpejtë dhe numrit të zyrave në dispozicion. Qyteti tjetër spanjoll midis tre më të mirëve, Barcelona, ka ndërtuar reputacionin e tij gjatë dhjetë viteve të fundit si shpërndarësi më i madh i teknologjisë në Evropën jugore.

Londra, duke qenë një qendër financiare me avantazhe të tjera, ka përqendrimin më të madh të inkubatorëve të biznesit, ndërsa mburret me numrin më të lartë të universiteteve në Top 250 në Evropë./Euronews.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

banka-popullore-800x445-780x439-1

Lehtësim të politikës monetare, në gjysmën e dytë të vitit

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

INFO

NA NDIQ