Rrëzohen propozimet që anëtarësimi i Kosovës të kushtëzohet me themelimin e Asociacionit

Picture of ina-online
ina-online

16/04/2024

Në Komitetin për Çështje Politike dhe Demokraci të Këshillit të Evropës sot me shumicë të madhe janë rrëzuar të gjitha amendamentet e delegacionit serb, po ashtu janë refuzuar edhe amendamentet e deputetëve italianë.

Dy amandamentet e refuzuara lidhen me kushtëzimin e anëtarësimit të Kosovës në KiE me Asociacionin.

Ndryshe, praktika është që nëse amendamentet refuzohen me shumicë të madhe në këtë komitet, atëherë nuk diskutohen në seancë, por ajo mund të vihet në diskutim edhe në seancën e Asamblesë Parlamentare nëse dhjetë deputetë e kërkojnë atë.

Delegacioni serb në KiE ka dorëzuar 10 amendamente në tekstin e rekomandimit për pranimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare.

Një nga amendamentet e dorëzuara nga delegacioni serb kërkonte shtyrjen e vendimit për kërkesën e Prishtinës për anëtarësim, derisa Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të “përcaktojë apo miratojë statusin e Kosovës dhe Metohisë”.

Serbia gjithashtu ka kërkuar që teksti i propozuar të ndryshohet në mënyrë që themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe të jetë parakusht për vazhdimin e procesit të shqyrtimit të kërkesës së Kosovës për anëtarësim, dhe jo një “obligim pas anëtarësimit”, siç thuhet në rekomandim.

Në amendamentin e propozuar nga deputetë italianë dhe një hungarez, propozohet që Kuvendi të konsiderojë se themelimi i Asociacionit duhet të merret parasysh si çështje në shqyrtimin e ardhshëm të Komitetit të Ministrave për aplikimin e Kosovës.

Megjithatë, edhe ky amdandament është kundërshtuar nga Komiteti i KiE-së.

Diskutimi rreth kërkesës së Kosovës për t’u pranuar në Këshillin e Evropës në plenumin e Asamblesë Parlamentare të KiE do të fillojë rreth orës 16:30.

TË FUNDIT
17 minuta
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
1 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
4 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
4 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
7 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
7 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
1 ditë
Sigurohen detaje nga masat hetimore kundër Naqe Georgiev dhe Ixhet Memetit
4 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
21 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
4 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut

zgjedhje vota votime maqedoni

Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës

policia-kosoves

Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë

INFO

NA NDIQ