Sali: Nesër pritet të merret vendim për sigurimin e mjeteve për ilaçin Trikafta për 30 pacientë me fibrozë cistike

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, përmes publikimit në profilin në Fejsbuk informoi se pritet gjatë ditës së nesërme të merret vendim për sigurimin e mjeteve për ilaçin “trikafta” për 30 pacientë me fibrozë cistike.

“Në seancën e djeshme të qeverisë inicova sigurimin e mjeteve financiare për ilaçin “trikafta” për 30 pacientë me fibrozë cistike. Pritet gjatë ditës së nesërme të merret vendim për sigurimin e mjeteve. Ne vazhdojmë të kujdesemi për shëndetin e të gjithë pacientëve”, ka shkruar Sali.

Furnizimi, siç theksojnë nga MSH, do të zhvillohet në disa faza, ndërsa në kuadër të fazës së parë pritet që gjatë ditës së nesërme të merret vendimi për sigurimin e mjeteve për ilaçin “trikafta” për 30 pacientë me fibrozë cistike.

Asociacioni për Fibrozë Cistike përmes Fejsbukut ka paralajmëruar protestë të re të shtunën nga ora 12 para Qeverisë, me të cilën sërish do të kërkojnë të sigurohet terapi për pacientët me fibrozë cistike.

Thirrja për protestë vjen pasi që Asociacioni në fund të dhjetorit mbajti protestë para Ministrisë së Shëndetësisë. Nga atje kërkuan që të sigurohet terapia e re për të sëmurët, por edhe kanë paralajmëruar për problemet me vonesën e terapisë ekzistuese, si dhe problemet me shtrimin në spital të këtyre personave.

TË FUNDIT
9 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
52 minuta
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
57 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
5 orë
Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit
1 ditë
Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
21 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
1 ditë
Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi
5 orë
Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

LEXO MË SHUMË

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

vucic kurti

Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

INFO

NA NDIQ