Samsung punëson ish-ekzekutivin e TSMC-s

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

Sipas Korea Herald, Samsung ka punësuar një ish-punëtor të rangut të lartë të TSMC, i cili quhet Lin Jun-cheng.

Ai kishte punuar për kompaninë tajvaneze për rreth 19 vjet, dhe para kësaj ai kishte punuar në Micron Technology.

Lin Jun-cheng do të drejtojë ekipin e Advanced Packaing të Samsung, pjesë e divizionit Device Solutions, i cili është një pjesë thelbësore e zhvillimit të çipave. Në TSMC ai kishte punuar në zhvillimin e teknologjisë së paketimit 3D, kështu që ky mund të jetë një sukses i madh për gjigantin e teknologjisë koreane, raporton GSM Arena, transmeton Telegrafi.

Edhe pse mjaft të aftë, çipat Exynos të Samsung për telefonat e mençur janë kritikuar shpesh.

Çipat e Qualcomm janë shpesh më të fuqishëm në përgjithësi, falë Adreno GPU, ndërsa procesi i prodhimit të TSMC është padyshim më efikas. Kështu që seria e këtij viti Galaxy S që do të vinte në një variant Snapdragon ishte shumë e gjatë.

Punësimi i fundit sugjeron që Samsung po ristrukturohet dhe së shpejti do t’i japë një tjetër lëvizje. Nëse Lin Jun-cheng arrin t’i kthejë gjërat në vend, kjo do të tërhiqte potencialisht disa klientë shumë të nevojshëm, të tillë si Apple dhe Qualcomm, të cilët tani janë duke bashkëpunuar me TSMC për pjesën më të madhe të pajisjeve të tyre. /Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

bitcoin

Bitcoini rritet me 40 për qind në vitin 2024

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

IBM: Europa është më e goditura nga sulmet kibernetike në 2023

iphone- telefon mobil

Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

yahoo-aol

“Bie” Yahoo Mail, miliona përdorues nga e mbarë bota nuk po mund të qasen në aplikacion

iphone- telefon mobil

5 vendet në shtëpi ku interneti është i ngadaltë

INFO

NA NDIQ